Chystáte se na chemický peeling či laserové omlazení?

Chystáte se na chemický peeling či laserové omlazení?

Naslouchejte samozřejmě doporučení svého lékaře, zároveň si ale už teď můžete přečíst, jak by měla vypadat vaše péče o pleť po estetickém ošetření.

Jestliže chcete dramatické omlazení či výraznou redukci některých kosmetických nedostatků, které vám topicky aplikované produkty nemusí vždy přinést, možná jste se rozhodli navštívit dermatologa a podstoupit estetické ošetření. To vám schvalujeme, jen doporučujeme přečíst tento manuál, jak se o svoji pleť po ošetření starat, aby vám nakonec nezbyla jen nespokojenost, prázdná peněženka a oči pro pláč.

Laserové ošetření nebo peeling?

Asi nejběžnějšími zákroky jsou, co se rejuvenace a zlepšení vzhledu pleti týče, laserové omlazení a chemický peeling. Pro omlazení a redukci nedostatků pleti, jako je nadměrná pigmentace či vrásky, se laser začal využívat již v 80. letech 20. století. Tehdy se nicméně jednalo o ošetření spíše rizikové, s dlouhou dobou rekonvalescence a pozitivními výsledky bez záruky. Dnes je již vše jinak, estetická dermatologie plně ovládla laserové záření ve svůj prospěch.

Stejně jako v případě chemického peelingu různé úrovně, který též není v estetické medicíně žádným nováčkem, a jehož použití ke kosmetickým účelům je známé již z 19. století, se jedná o tzv. resurfaci, tedy výrazný zásah do svrchních vrstev pleti, které mění povahu a chování kůže. Důležité je tedy nejen správné provedení zákroku, ale také následná péče o pleť.

Hloubkové procedury

Hluboký chemický peeling nebo laserové omlazení s využitím ablativního laseru, které mohou odstraňovat svrchní vrstvu či vrstvy kůže, jsou pro pleť nejnáročnější. Výměnou za dramatický účinek u nich existuje největší riziko vzniku jizev, hyperpigmentací či hypopigmentací.

Po zákroku může kůže krvácet, objevuje se olupování a stroupky. Ihned po ošetření je nutné nechat pleť odpočinout a podpořit její zhojení, k němuž obvykle dochází mezi deseti až čtrnácti dny. Během této doby dodržujte doporučení lékaře, který proceduru prováděl, hlavní ale je stroupky nestrhávat a nechat je, aby se samy odhojily.

Rozhodně nepodlehněte svědění, které by svádělo ke škrábání a drbání, tím byste si pouze přivodili jizvy či pigmentace. Doporučí-li tak lékař, na pleť můžete aplikovat produkty na bázi vazelíny, které mohou ulevit od suché a pnoucí pleti a svědění, protože napomáhají obnově kožního pláště a snižují transepidermální ztrátu vody.

Jak by měla vypadat péče o pleť po peelingu či laseru?

V případě dosud nezhojené pleti ji myjte pouze převařenou vodou a jemně osušujte – zpočátku nejlépe sterilním krytím, po zhojení ranek vždy čistým, jemným ručníčkem. Během prvních dní po zákroku byste se měli zcela vyhýbat slunečnímu záření, které může zhoršovat hojení, podporovat zánět v pleti, ale především zapříčiňovat nadměrnou pigmentaci a urychlovat fotostárnutí kůže, kterému jste se naopak snažili procedurou zabránit.

Jakmile je pleť zhojená, spolehněte se na širokospektrální opalovací krém, který chrání před UVA i UVB paprsky. Ten byste na pleť měli aplikovat každý den a aplikaci během dne důsledně opakovat. Trvá šest až osm týdnů, než se po hloubkovém zákroku kompletně obnoví všechny vrstvy kůže. Po tuto dobu byste měli být ke své pleti obzvlášť opatrní.

Jestliže jste byli až do zákroku zvyklí na pleť nanášet kosmetické produkty obsahující AHA či BHA kyseliny či retinoidy, s jejich aplikací vyčkejte zhruba měsíc po zákroku. Jejich znovuzavedení do péče prodiskutujte se svým ošetřujícím lékařem. Následující postup v péči po náročnějších hloubkových procedurách je již totožný s postupem po středně hloubkových a posléze povrchových ošetřeních.

Středně hloubková ošetření

U zákroků středně hloubkových platí obdobná doporučení jako u zákroků postihujících nejhlubší vrstvy kůže. Hlavní je nezasahovat do hojení škrábáním pleti či strháváním stroupků, aby se co nejméně minimalizovalo riziko vzniku nadměrné pigmentace či naopak hypopigmentace.

Ze stejného důvodu byste měli chránit pleť před slunečními paprsky širokospektrálním produktem. Nezapomínejte na to, že UVA paprsky bez problémů prostupují sklem, tedy ani to, že zůstanete celý den doma, vás před nimi neochrání. V případě hojící se poškozené pleti, může být vhodnější použití opalovacího krému s fyzikálními (minerálními) filtry namísto filtrů chemických, které mohou přecitlivělou pleť dráždit.

V závislosti na hloubce provedeného ošetření se může objevit začervenání a otoky pleti, kterou byste proto měli jen jemně čistit a hydratovat. Na pleť byste měli používat výhradně hypoalergenní produkty bez potenciálně dráždivých látek, jakými jsou například parfemace či parabeny.

GENTLE CLEANSE GENTLE CLEANSE Pro čištění citlivé pokožky je ideální používat jemné, nedráždivé přípravky, jako je pěna GENTLE CLEANSE. Odstraňuje nečistoty, kožní maz i make-up. Díky zvlhčujícím látkám bude po použití vaše pokožka hedvábně hladká a hydratovaná. Příjemným bonusem je krásná vůně této pěny po rozmarýnu. 576 Kč

Pro hydrataci pleti, která se může olupovat, být suchá či svědivá, zvolte krém určený pro regeneraci namáhané a poškození pleti Ultimate Recovery Intense s obsahem hedvábného pudru Serica pro rychlejší obnovu pleti, arnikou pro zklidnění a dalšími látkami s antibakteriálním, antioxidačním, zklidňujícím a regeneračním účinkem.

ULTIMATE RECOVERY ULTIMATE RECOVERY Intenzivní regenerační a hydratační krém uleví suché a poškozené pokožce od podráždění i pnutí. Ať jste se pořádně spálili na slunci, podstoupili náročnou kosmetickou proceduru jako chemický peeling, nebo máte jen velmi citlivou pleť, ULTIMATE RECOVERY pomůže vaši pokožku dostat zpět do formy! 1 220 Kč

Po podobných zákrocích je vhodné sáhnout i pro produktu s růstovými faktory, které napomohou urychlit obnovu epitelu, kožního pláště a zkrátit dobu hojení. Přetrvávající erytém můžete po několika dnech po zákroku, kdy je již pleť plně uzavřena, zamaskovat make-upem či krycím CC krémem.

Povrchové procedury

V současnosti jsou stále oblíbenější semi-invazivní či dokonce neinvazivní formy omlazení, u nichž je minimální nebo dokonce žádná požadovaná doba rekonvalescence. Tyto procedury typicky fungují na principu hloubkového prohřátí tkáně, kdy dochází k nárůstu produkce kolagenu ve fibroblastech.

Pozitivem je, že je minimalizována i bolestivost a nepohodlí při zákroku, vnímat je možné vlastní prohřátí kůže, případně jemné píchání. Drobné začervenání po zákroku můžete zamaskovat zeleným korektorem nebo CC krémem, zklidnění pleti pak podpoří jemná biocelulózová maska s obsahem zinku a dalších hojení a regeneraci podporujících látek, jako je kyselina hyaluronová. Pleťová maska navýší hydrataci pleti a zvýrazní účinek ošetření.

ULTIMATE RECOVERY BIO-CELLULOSE MASK (6 ks) ULTIMATE RECOVERY BIO-CELLULOSE MASK (6 ks) Dopřejte pleti regeneraci po náročných kosmetických ošetření a zbavte se pnutí i nadměrně suché pleti s šupinkami díky pleťové masce ULTIMATE RECOVERY BIO-CELLULOSE MASK. 2 100 Kč

I v případě povrchových zákroků se nicméně doporučuje pleť chránit před UV paprsky, což byste ale měli činit každý den i bez podstoupení zákroku. V současnosti je totiž slunce již jasně identifikováno jako hlavní příčina předčasného stárnutí pleti.

Starší články:
Vitamín B3 alias niacin pro omlazení pleti i fungující mozek
Omlazení pleti24.8.2018

Vitamín B3 alias niacin pro omlazení pleti i fungující mozek

Niacin čili vitamín B3 je ve vodě rozpustná živina, kterou můžeme získat konzumací poměrně různých potravin. Mezi nejlepší zdroje patří maso, houby, tučné mořské ryby či semínka. Jak naznačuje označení vitamín B3, patří niacin do B-komplexu, skupiny vitamínů B, jako například thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6) či kyselina pantotenová (B5).

Vitamín F posílí vaši pleť a dodá jí hydrataci
Omlazení pleti20.8.2018

Vitamín F posílí vaši pleť a dodá jí hydrataci

Vitamínů existuje celá řada a aby se nich a jejich účincích člověk zorientoval, vyžaduje to notnou dávku studia. Některé z vitamínů jsou navíc svým označením poměrně matoucí. Jako právě zmiňované „efko“.

Vitamínu C na pleť existuje více druhů. Který je nejlepší?
Omlazení pleti17.8.2018

Vitamínu C na pleť existuje více druhů. Který je nejlepší?

Vitamín C je pro organismus i pro pleť dokonalá vitamínová bomba. Co se topické aplikace týče, na výběr máte hned z několika typů vitamínu C. V čem se mezi sebou liší a pro co jsou jednotlivé typy vhodné?

Dokonalá ochrana pleti díky extraktu z moringy
Omlazení pleti13.8.2018

Dokonalá ochrana pleti díky extraktu z moringy

Moringa je známá jako superpotravina. Dochutíte s ní skvělé jídlo, po jehož konzumaci budete těžit z pozitivního vlivu, který má moringa na organismus, a dokonce ji můžete zahrnout i do své péče o pleť, kterou chrání a vyživuje. Prostě multifunkční superstar.

Tmavé skvrny, suchá pleť, vrásky… Zbavte se jich s kyselinou glykolovou
Omlazení pleti10.8.2018

Tmavé skvrny, suchá pleť, vrásky… Zbavte se jich s kyselinou glykolovou

Coby nejznámější alfa-hydroxykyselina je kyselina glykolová oblíbenou složkou kosmetických produktů již pěknou řádku let. S jakými nedostatky pleti si poradí a v jaké koncentraci je nejúčinnější?