SUPERFOOD - LUŠTĚNINY

SUPERFOOD - LUŠTĚNINY
Rubrika: Zdravý život 25.06.2020
tisk

Jen málo potravin poskytuje tak jedinečnou kombinaci zdravých nutrientů – výživných látek se snadnou vstřebatelností, jako je tomu právě u luštěnin. Zvýšení jejich příjmu může přinést množství blahodárných účinků pro zdraví.

Existuje 13.000 různých typů a odrůd luštěnin (fazole, čočka, cizrna, hrách, sója, karob, naditec, arašídy atd…) Ačkoli arašídy bývají považovány za oříšky, jde vlastně také o luštěninu.

Základní fakta:

  • Luštěniny obsahují nízký podíl tuků, ale vysoký obsah bílkovin, což z nich dělá výbornou alternativu zdroje živočišných bílkovin, podobných červenému masu.

  • Navíc obsahují vysoký obsah nerozpustné i rozpustné vlákniny (což pomáhá srdci a cholesterolu a také při cukrovce) a pomáhají při hubnutí.

  • Mají vysokou hladinu isoflavonů, což může snižovat příznaky menopauzy a předcházet některým formám rakoviny. Pomáhají zlepšit zdravotní stav kostí a prostaty a chrání před onemocněním srdce.

Přínos pro zdraví

  • Pomáhají mírnit srdeční onemocnění (isoflavony)

  • Snižují cholesterol (saponiny, fytosteroly a vláknina)

  • Mohou být prevencí rakoviny (izoflavony a fytosteroly)

  • Pomáhají zvládat cukrovku (dobrý poměr sacharidů a bílkovin, poskytují pomalý a rovnoměrný zdroj glukózy aniž by krevní hladina cukru příliš kolísala, jak je to po konzumaci jednoduchých sacharidů)

  • Snižují nadváhu. Porce luštěnin dobře zasytí, vysoký obsah vlákniny zaplní žaludek a způsobí pomalejší stoupání hladiny krevního cukru.

Zdravotní rizika

Nadýmání, které luštěniny způsobují, i když nepovažujeme za zdravotní riziko, může být nepříjemné.  Můžete jej zmírnit tím, že během vaření několikrát vyměníte vodu, popřípadě přidáte koření fenykl, kmín a koriandr.

Alergie – některé luštěniny, zejména arašídy mohou spustit alergii, v takovém případě je nutné tuto danou luštěninu z jídelníčku vyřadit.

Favismus - lidé se závažným typem chudokrevnosti, anebo ti, kteří měli toto onemocnění v rodině, by se měli luštěninám vyhnout.

Dna – lidé, kteří mají dnu, by se měli luštěninám vyhnout, nebo je nekonzumovat ve velkém množství, protože můžou zvyšovat hladinu purinů a kyseliny močové a vyvolat záchvat dny.

Jak luštěniny používat?

Luštěniny se dají přidávat do jakýchkoliv pokrmů, míchat do salátů a polévek. Nebo si můžete dát například hummus – směs cizrny, citrónové šťávy a česnekem.

Konec článku