Rady pro krásně zdravé a větší rty

Rady pro krásně zdravé a větší rty
Rubrika: Zdravý život 07.02.2012
tisk

Rty jsou spolu s očima nejvýraznějším bodem obličeje, který dokáže upoutat pozornost na první pohled. Pečlivě nalíčené rty mají tu moc upozadit drobné vady na kráse. Možná i to je důvod, proč jsou krásné a plné rty u žen velmi žádoucí. Na prvním místě by však vždy mělo být zdraví rtů až poté krása, která ze zdraví vyplývá.

Co rtům škodí?

Pokožka na rtech je velmi slabá a na rozdíl od pokožky na tvářích nebo čele, nemá tukové žlázy, které by ji chránily. Ústa jsou tedy velmi citlivá na mráz, vítr, prach, UV záření ze slunečních paprsků nebo aktuální stav organizmu či poranění. Doslova balzámem pro rty je hydratace, kterou bychom jim měli dodávat zevnitř dostatečným příjmem tekutin a z venku v podobě balzámu na rty. Popraskané, dehydratované rty se vám mohou objevit např. po party, kde pijete alkohol, ten dehydratuje organizmus, což se druhý den projeví na vašich ústech. Rty mohou negativně reagovat také na některé složky zubních past nebo nekvalitní či starou dekorativní kosmetiku. Jejich největší nepřítel je však zlozvyk okusování rtů. Ten byste si měli zakázat.
 

Jak o ně pečovat?

Jako u celkového zdraví organizmu i zdraví rtů je závislé na správném stravování a dostatečném příjmu tekutin. Hydratace je zdroj zdraví a svěžesti, proto pijte alespoň 1,5 až 2 litry vody denně. Používejte balzámy na rty. Kosmetický trh nabízí velké množství balzámů různých barev a vůní, můžete je pořídit v lékárně i v drogerii. Zvětšení objemu rtů pomocí balzámu sal 29V zimě zvolte balzám s heřmánkem nebo aloe vera a v létě s ochranou proti UV záření. Svůj balzám si můžete také jednoduše sama vyrobit podle přiloženého návodu níže. Jako prevence vzniku vrásek v okolí úst je vhodná masáž rtů. Stačí použít měkký kartáček a masáž opakovat denně ráno či večer. Při vzniku koutku či oparu zahajte léčbu, nečekejte až tato drobná onemocnění sama zmizí, mohly by vám na ně zůstat vzpomínky v podobě jizev. Pro plnější rty můžete vyzkoušet bezbarvý balzám SAL29, který nejen že rty hydratuje, ale zároveň díky účinným složkám podporuje tvorbu kolagenu a rty jsou tak plnější. Další možností je např. špičkový Pretox Pount pro zvětšení objemu rtů. Je trochu dražší, ale rty umí zvětšit výrazným způsobem.
 

Domácí balzám na rty s medem

Připravte si malou umělohmotnou nebo skleněnou uzavíratelnou nádobku o objemu 50 až 100 ml. Můžete využít kelímek od vypotřebované mastičky nebo koupeného balzámu. V malé mističce smíchejte vazelínu, která je k dostání v drogerii s včelím medem (poměr 5:1). Domácím balzámem naplňte připravenou nádobku a dejte ztuhnout do lednice.
Konec článku