Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor
Rubrika: Zdravý život 01.11.2016
tisk

Artritida je jedním z nejběžnějších onemocnění na světě. Jedná se o autoimunitní onemocnění kloubů způsobené zánětem. Právě zázvor dokáže jeho případě ulevit.

Artritida způsobuje otok v kloubech, což má na následek bolestivý pohyb. Existuje několik typů tohoto onemocnění, odlišené podle toho, jakou tkáň v kloubech postihují. Jednou z nejčastějších forem tohoto onemocnění je revmatoidní artritida (revma). Zánět kloubů v tomto případě vzniká kvůli nadměrné činnosti imunitního systému. Příčinou mohou být abnormality metabolismu, zranění, infekce, problémy obranyschopnosti a další.

Pozor, artritida není artróza!

  • Artróza je degenerativní onemocnění vznikající kvůli nadměrnému opotřebení chrupavky mezi klouby. Proto často postihuje velké nosné klouby dolních končetin jako je kolenní nebo kyčelní kloub.
  • Artritida je autoimunitní onemocnění způsobené poruchou imunitního systému, který poškozuje buňky vlastního těla a vyvolává chronicky probíhající zánět. Artritida tak může postihnout jakýkoliv kloub bez ohledu jeho zatížení.

Co s tím má společného zázvor?

Kořen zázvoru je v asijských zemích považován za jedno z hlavních koření a široce se při vaření využívá. Je také významnou součástí Ajurvédské a tradiční medicíny, v nichž nachází využití při léčbě mnoha obtíží. Například o Konfuciovi byla známo, že nikdy nepožil nic, aniž by snědl alespoň trošku zázvoru. Také britská královna Alžběta měla slavný džbán sušeného zázvorového kořene, který užívala kdykoliv před, nebo po jídle pro podporu trávení a celkové zahřátí a „oživení“ těla.

Zázvor má totiž na organismus mnoho pozitivních účinků. Působí:

Zázvor se využívá pro domácí léčbu bolestí v krku, kašle, trávicích obtíží a artritidy, dokáže skutečně dobře působit proti zánětům v organismu, které se podílí mimo jiné na obezitě, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a mnoha typech rakoviny. Zejména se pak jedná o fytonutrienty gingeroly.

Gingerol je příbuzný kapsaicinu, sloučenině dávající palčivost chilli papričkám.

Pro terapii artritidy jsou důležité zejména jeho protizánětlivé účinky (zázvor obsahuje tucty účinných látek, které v organismu působí protizánětlivě!). Mnoho studií prokázalo, že má zázvor vliv na enzymy a bílkoviny, které se účastní zánětu. Reguluje například aktivitu enzymu cyklooxygenázy a liopoxygenázy, což následně vede k potlačení produkce leukotrienu. Díky tomu dochází k redukci množství zánětů.

Sníží produkci prostaglandinů způsobujících zánět v kloubech

Revma v organismu zahrnuje mnoho komplexních řetězců imunitních reakcí. V chrupavkách dochází k uvolnění zánětlivých enyzmů, které dále způsobují rozpad peptidoglykanu a chrupavek samotných. To vede k zániku kosti a ještě výraznějšímu zánětu, produkují se tzv. prostaglandiny (hormony vznikající v podstatě ve všech částech těla, které ovlivňují prokrvení, tvorbu řady látek včetně hormonů a trávicích šťáv, srážení krve, ovlivňují obranyschopnost, zvyšují stahy děložní svaloviny, ale hlavně se účastní zánětlivých procesů, které se velmi významnou měrou podílí na zánětu kloubů).

Fytochemikálie, které zázvor obsahuje, naopak syntézu prostaglandinů potlačují stejně jako syntézu dalších zánět podporujících látek, čímž dochází k redukci procesů, které mají za následek artritidu.

Zázvor působí také mírně analgeticky (ulevuje od bolesti). Při pokusech na myších zázvor snižoval otok kloubů, který artritidu často provází.

Pro úlevu od bolestí kloubů vyzkoušejte doplněk stravy s extraktem ze zázvoru ARTENAL by Brandeis Clinic a dalšími účinnými látkami jako glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, zinek, vitamín C, E a B3, které ještě více podporují zdraví kloubů.

Kloubní výživa ARTENAL 7 účinných látek v silné koncentraci, které vám pomůžou ulevit při bolestech kloubů! ARTENAL pomáhá podpořit jak pohyblivost kloubů, tak jejich ochranu před poškozením a regeneraci. Díky zázvorovému extraktu přispívá ke snížení zánětu kloubů a pomáhá snížit bolest kloubů.
Skladem
Cena: 529 Kč

Konec článku