Kozinec blanitý čili astralagus je elixír dlouhověkosti

Kozinec blanitý čili astralagus je elixír dlouhověkosti
Rubrika: Zdravý život 16.11.2018
tisk

Podporuje imunitní systém a na organismus má nejeden pozitivní účinek. Jeho hlavní efekt nicméně souvisí s telomery a enzymem telomeráza, tedy stárnutím na buněčné úrovni.

Na účinnosti přírodní extraktů se ne vždy shoduje tradiční i moderní medicína. U kozince blanitého (astralagu) to ale neplatí. Tradiční čínská medicína využívá kozince blanitého pro oživení životní energie, a také pro podporu obranyschopnosti a odolnosti vůči onemocněním virového či bakteriálního původu po staletí.

A když už jste nemocní, dle Tradiční čínské medicíny vám kozinec blanitý napomůže rychleji se vykřesat z nachlazení či chřipek, přičemž léčitelé jej indikují také pro zlepšení stavu žaludečních vředů a diabetu.

Kde se účinnost kozince bere?

Vzhledem k efektům, jenž kozinci připisuje tradiční medicína, se na něj upíná v poslední době i pozornost moderní vědy, která v něm vidí účinný stimulant imunitního systému.

Moderní věda rozluštila, že za účinky kozince blanitého jsou zodpovědné jeho aktivní složky, tedy především saponiny, polysacharidy, isoflavonoidy, volné aminokyseliny a několik stopových minerálů. Kromě toho v něm najdeme kyselinu listovou, kumarin, kyselinu nikotinovou, cholin, betain, fenolické kyseliny jako kofeinovou, chlorogenovou, isoferulovou či ferulovou, dále sitosterol a kyseliny linolovou a linolenovou.

Nobelova cena za objev mechanismu stárnutí buněk

Není to ale vliv na imunitu, co se v poslední dekádě diskutuje nejčastěji. Je to jeho vliv na délku života. V roce 2009 odhalil tým tří vědců způsob, jakým stárne lidský organismus, a za tento objev po právu získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Za stárnutí jsou zodpovědná zakončení chromozómů, tedy velkých molekul DNA nesoucích naši genetickou informaci. Telomery, jak se zakončení nazývají, se pokaždé při buněčném dělení zkracují, a tím v podstatě definují délku života chromozomů. Nejvýraznější roli toto zkracování telomer hraje ve stárnutí organismu a rozvoji rakoviny.

Jak s tím souvisí astralagus čili kozinec?

Také tradiční čínská medicína tvrdí, že kozinec blanitý podporuje čchi, tedy životní sílu, jenže nyní toto tvrzení potvrzují i zkoumání vědecká. Podle některých studií, jako je tato a tato, zpomaluje kozinec stárnutí na molekulární úrovni. Jeden ze saponinů, Astragalosid IV, které kozinec obsahuje, dokáže zvrátit poškození chromozomů aktivací enzymu telomeráza, čímž působí proti zkracování telomer a celkově zpomaluje buněčné stárnutí.

Jakmile se totiž telomery zkrátí během buněčných dělení na nejmenší možnou hranici, buněčné dělení ustává a tkáně degradují a odumírají. Enzym telomeráza ale telomery obnovuje. Jak organismus stárne, nedochází samozřejmě k jejich nekonečné produkci, degradace buněk se nicméně zpomaluje.

Astragalosid IV však není jedinou aktivní látkou v kozinci. Pro své anti-agingové benefity je zkoumán také další saponin, a to Cykloastragenol, o němž se předpokládá, že má na aktivaci enzymu telomeráza ještě výraznější vliv.

Posílí imunitu

Co se týče podpory imunitních systému, ví se, že extrakt z kořene kozince blanitého navyšuje množství bílých krvinek a podporuje tvorbu protilátek, čímž zlepšuje odolnost organismu vůči virům a bakteriím. Vedle toho stimuluje aktivitu i produkci buněk imunitního systému, jako jsou T-lymfocyty, makrofágy, NK buňky (tzv. přirození zabijáci) a imunoglobulinů.

U makrofágů, které v podstatě požírají cizorodé látky, a tím chrání organismus před rozvinutím infekcí, dochází po orálním užití kořene astralagu k nárůstu jejich koncentrace. NK buňky, které své označení přirození zabijáci získaly z anglického označení „natural killers“, jsou zase po užití kozince blanitého až o šestkrát silnější ve svém boji proti patogenům vstupujícím do organismu.

Beze stresu

Kozinec blanitý je navíc adaptogenní rostlina. Seznamte se s tím, jaký vliv mají adaptogeny na organismus:

Velký soupis adaptogenů, které vám pomohou vypořádat se se stresem Velký soupis adaptogenů, které vám pomohou vypořádat se se stresem Úzkosti, nespavost, nedostatek energie, „umrtvené“ libido, ale i nadýmání nebo problémová pleť, s tím vším vám mohou pomoci adaptogeny.

Coby adaptogen působí proti stresu. U adaptogenů je unikátní jejich působení – jedincům, kteří jsou pod tlakem a úzkostní, přináší zklidnění a úlevu. Naopak těm, kdo jsou unavení, dodává energii. Celkově tak organismu napomáhá vyrovnat se účinně se stresem.

A tím výčet zdravotních benefitů nekončí

U kozince blanitého bývá zmiňován jeho pozitivní vliv na soustavu žláz s vnitřní sekrecí, především v případě fibromyalgie a chronického únavového syndromu. Extrakt z kořene kozince vedle toho působí kardioprotektivně, tedy chrání srdečně-cévní soustavu. Preventivně působí proti ukládání plaku v cévách a zhoršení jejich prostupnosti tím, že chrání jejich vnitřní stěny.

V rámci Tradiční čínské medicíny se využívá také při mužské neplodnosti, předpokládá se, že zlepšuje pohyblivost spermií. Podporuje navíc dobrý stav mužských pohlavních hormonů, protože reguluje hladinu glukózy v krvi, a tím udržuje optimální hladinu testosteronu a růstového hormonu.

Konec článku