Je kuchyňská sůl škodlivá? A může zapříčiňovat zavodnění?

Je kuchyňská sůl škodlivá? A může zapříčiňovat zavodnění?
Rubrika: Zdravý život 06.05.2020
tisk

Lidé, kteří konzumují větší množství soli a především té obyčejné, denaturované, trpí mnohdy nejrůznějšími zdravotními problémy.

Mezi časté problémy patří:

1) Lidé vypadají napuchlí a o celá kila těžší

Jednoduše když sníte solené lupínky, cítíte žízeň. NaCl doslova vysává z vašich buněk vodu do mezibuněčného prostotu. Zadržování vody v těle je často následkem toho, že si hodně solíte jídlo, nebo přijímáte hodně soli v potravinách a ani si to neuvědomujete.

2) Lidé si zadělávají na vysoký krevní tlak a srdeční nemoci

Když jíte moc soli, zvyšuje vám to objem krve, a to vede k vysokému krevnímu tlaku. Dlouhodobý vysoký krevní tlak pak vede ke kardiovaskulárním problémům, selhání ledvin a mnoha dalším onemocněním.

3) Další problémy spojené s vysokou konzumací soli

Poruchy svalové a nervové funkce, osteoporóza, poškození trávicího traktu, například pálení žáhy atd.

Mnoho soli, a to zejména té nesprávné – která je jen denaturovaným chloridem sodným, což je „hladová“ molekula, obírá tělo o vápník a o další zdraví prospěšné minerály. Tato denaturovaná sůl se vyrábí ve velkých továrnách, zahřívá se na vysoké teploty a ošetřuje sodou (soda odstraňuje ze soli jiné minerály a zůstává čistý NaCl ). Někde se navíc do této soli, přidávají protispékavé látky jako oxid hlinitý, které jsou též potencionálně škodlivé.

Co dělat?

Obyčejnou NaCl vyhoďte. Solte málo a jedině solí mořskou, keltskou, nebo himalájskou. Tyto druhy solí obsahují asi 70 minerálních a stopových látek, které jsou životně důležité a ke zdraví přispívají.

Když budete postupně přecházet na přírodní stravu a jíst méně průmyslově zpracovaných potravin, které jsou přesolené, tak postupem času budete mít jemnější chutě a přebytečná sůl vám chybět nebude.

 

Konec článku