Artróza - informace v kostce

Artróza - informace v kostce
Rubrika: Zdravý život 04.10.2011
tisk

Artróza je nemoc, které je nejčastěji spojována s nemocemi kloubů. Nemocí, které bolest kloubů způsobují, je samozřejmě více, můžeme zmínit například revmatoidní artritidu, nicméně nejčastěji, pokud nás bolí klouby, se jedná o artrózu, kterou můžeme najít i pod názvem osteoartróza.

A o co tedy v kostce jde? Artróza je nemoc, která, jak už bylo řečeno, napadá naše klouby, které poté bolí. Nejčastěji napadá velké klouby, jako jsou kolena a kyčle, ale hned další v pořadí jsou malé prstní klouby a páteř. Je to nezánětlivé onemocnění. Pokud to řekneme jednoduše, jedná se prostě o opotřebení kloubních chrupavek, které je v důsledku nadměrného přetěžování. Toto opotřebení nicméně může vést až k velmi závažným onemocněním, které mohou skončit až operací.

Příčin je hned několik, ale zatím se vědci a lékaři nedokázali shodnout, která je ta primární, jež všechno způsobuje. My vás aspoň seznámíme s tím, co už lékaři vědí. Jednou z možností je vrozená náchylnost a druhou jsou získané vady. Celkově má ale na vznik artrózy největší vliv náš životní styl. Artrózu totiž může velmi zhoršit to, jak žijeme. Jedním z faktorů je věk, který se bohužel ovlivnit nedá, ale další věci už ovlivnitelné jsou. Jedná se například o naši váhu, která se dá většinou ovlivnit jídelníčkem a trochou sportu. Nicméně je třeba si dávat pozor na to, které sporty děláte. Fotbal nebo tenis se při nesprávném pohybu může změnit v ničitele kloubů. Nadváha je jedním z faktorů, který nemá takový vliv na vznik nemoci, častější jsou genetické předpoklady nebo přetěžování při sportech.
 

Jaké jsou příznaky artrózy?

Primární příznakem je bolest kloubů, ale neznamená to, že když vás bolí klouby, musí to být určitě artróza. Dále se jedná o natékání a rudnutí kloubů, ale toto se spíše týká těch menších, například na prstech. Někdy se v okolí klubů mohou objevit i výpotky.

Nyní se zaměříme na léčbu této nepříjemné nemoci. Nejprve se artróza začíná léčit konzervativně. To znamená v podstatě změna životního stylu. Lékaři doporučují pohyb, ale pouze přiměřený a nemůže to být jakýkoliv sport. Dále se jedná o úpravu jídelníčku, a to tak, aby vedl k redukci hmotnosti. Lékař vám také doporučí speciální cviky, které jsou na odlehčení kloubů. K tomuto se ještě většinou předepisují antirevmatické léky. K tomuto konzervativnímu způsobu léčby se většinou také připojuje každoroční pobyt v lázních zaměřených na léčbu kloubních problémů. Lázně mají za úkol ulevit kloubu a člověku od bolesti, ale také minimálně zachovávat, ale i rozšiřovat pohyblivost kloubu.
 
Pokud tato konzervativní léčba nezabere, je už nutné proti bolesti zasahovat operativně. Operací se míní buďto částečné, ale většinou celkové nahrazení kloubu kloubem umělým. Ten už je dnes na opravdu vysoké úrovni, je vyroben tak, aby vyhovoval lidskému organismu. S náhradním kloubem se dá dnes žít plnohodnotný život, nemusíte se jakkoliv omezovat.
 
A pokud se jedná o prevenci, je třeba dodržovat zdraví životní styl, což se ale neustále opakuje všude, kde jde o naše zdraví. Pokud si budete udržovat váhu, budete cvičit a budete jíst zdravě, vaše tělo se vám odmění, a to nejenom zmírněnou bolestí kloubů. V neposlední řadě byste neměli zapomínat na kloubní preparáty a vitamíny.  Zdravý životní styl je prospěšný pro všechny aspekty lidského zdraví, budete se celkově cítit mnohem lépe, preventivně bojujete proti srdečním chorobám, vysokému tlaku, cukrovce a mnoha dalším chorobám, které můžeme souhrnně nazývat civilizační choroby. Proto tedy pro sebe začněte něco dělat, dokud není příliš pozdě. Nejenom vaše klouby, ale celé vaše tělo vás za tuto péči bude přímo milovat.
A odmění se vám.
Konec článku