Parabeny v kosmetice mohou mít vliv na mužskou plodnost

Parabeny v kosmetice mohou mít vliv na mužskou plodnost
Rubrika: Zaměřeno na muže 09.08.2017
tisk

Mnoho firem se v současnosti zaměřuje kosmetiku bez parabenů. Jsou skutečně ale parabeny takový strašák, kterého je třeba se bát, nebo je to vše jen velká mediální bublina? A jak je to s jejich vlivem na rakovinu prsu a kvalitu mužských spermií?

Parabeny se využívají jako konzervační látky v kosmetických produktech, které chrání před plísněmi, bakteriemi a dalšími mikroby, jimž se v teplém, vlhkém prostředí krémů, make-upů a dalších přípravků daří.

Parabeny se objevují pod názvy methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben a isobutylparaben. Najdete je v širokém rozpětí produktů kosmetické péče od šamponů a řasenek až po podkladové báze pod make-up či tělová mléka a oblíbené jsou již déle než 70 let. V posledních letech ale vzrůstá debata o jejich zdravotní bezpečnosti. Zejména se objevují hypotézy, zda má topická aplikace parabenů a jejich následná absorpce organismem vliv na endokrinní systém, potažmo rakovinu prsu, snižující se počet spermií a rakovinu varlat.

Parabeny a rakovina?

Vědci na základě svých zkoumání zatím přímo nezveřejnili přímou souvislost mezi parabeny a rozvojem rakoviny. Jednou z hlavních obhájkyň hypotézy o propojení parabenů a onkologických onemocnění je Philippa Darbre z univerzity v britském Readingu, jejímž hlavním předmětem zájmu je vliv estrogenu na rakovinu prsu.

V roce 2004 zveřejnil její tým studií, podle níž se parabeny nacházely v 90 % vzorků odebraných z nádoru prsní tkáně. Její studie sice neprokázala jasnou kauzální souvislost mezi vystavením parabenům a rozvojem rakoviny, otočila nicméně vůči parabenům vlnu zájmu. Podobná zjištění, tedy nález parabenů v rakovinou postižené prsní tkáni, přinesl i další její výzkum z roku 2013.

V rakovině prsu hraje roli estrogen

Jelikož je již po více než třicet let znám podíl estrogenu na rozvoji rakoviny prsu, je podle Darbreové logickým závěrem, že podobné účinky na lidský organismus může mít i jeho dlouhodobé vystavování látce, která v organismu chování hormonu estrogenu napodobuje, tedy parabenům. 

Její práce a zkoumání se nicméně zaměřuje výhradně na produkty aplikované v blízkosti poprsí, tedy deodoranty či tělové krémy. Vědkyně dále tvrdí, že více než 55 % veškerých nádorů prsou se objevuje ve svrchních částech prsou, které jsou nejblíže podpaží, kam se produkty s parabeny aplikují.

Mají parabeny vliv na kvalitu spermií?

Riziko rakoviny prsu nicméně není jediné téma, které se s parabeny pojí. Vzhledem k narůstajícím problémům s otěhotněním v posledních letech vyvstává otázka, zda nemůže být tento negativní trend způsoben právě vystavováním populace různým chemikáliím včetně parabenů. Jedním z nejpalčivějších témat je snížení počtu spermií a jejich horší pohyblivost u mužů, které bývá spojováno s vystavováním organismu xenobiotikům, tedy tělu cizím látkám, které do něj vstupují a následně jsou z něj vyloučeny. Patří mezi ně léčiva, syntetické látky přidávané do potravin či kosmetické látky a konzervanty, jakými jsou i parabeny.

Upozornila na to tato studie, která nastiňuje hypotézu, že parabeny možná skutečně nejsou tak bezpečné, jak se počítalo, zejména ve vztahu ke stále se snižujícímu reprodukčnímu potenciálu populace kvůli jejich vlivu na fungování mitochondrií ve varlatech.

Podle další studie z roku 2002 z Japonska dochází po vystavení propyl parabenu k významnému poklesu denní produkce spermií ve varlatech a zároveň k poklesu jejich výkonnosti. Také koncentrace testosteronu v séru se snižovala v závislosti na dávce propyl parabenu a nejvýznamnější byl pokles u skupiny, která dostala nejvyšší dávku. O jakou dávku se jednalo? Takovou, jaká je horní hraniční hodnota denního příjmu parabenů uzákoněná v Evropském společenství a Japonsku.

Teorii o xenobioticích potvrzuje i dánská studie z roku 2011, která přinesla zjištění, že v krvi a moči mladých mužů jsou přítomné parabeny po několika hodinách od aplikace pleťové vody s jejich obsahem. Autoři studie se domnívají, že když mohou být tyto chemikálie organismem absorbovány, metabolizovány a vyloučeny, mohou mít i potenciálně škodlivý vliv na lidské zdraví.

Odklon od parabenů

Proč se tedy parabeny tak často užívají? Jsou levné a zajistí konzervaci produktu a jeho účinnost. Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje studie, která potvrzovala či vyvracela neškodnost parabenů při dlouhodobém užívání, volí některé firmy jejich alternativy. Přesně tak jako britská značka Medik8, jejíž celé portfolio produktů prodáváme v našem internetovém obchodě. Medik8 do svých produktů odmítají přidávat vedle parabenů i další konzervační a parfemační látky.

Konec článku