Doplňky stravy pro muže by měly obsahovat zinek

Doplňky stravy pro muže by měly obsahovat zinek
Rubrika: Zaměřeno na muže 09.02.2018
tisk

Pro pánské záležitosti je totiž obzvlášť důležitý! Ovlivnit může problémy s erekcí, nekvalitní sexuální život, sportovní výkon a dokonce i vzhled.

Zinek je stopový prvek, což ovšem neznamená, že by si organismus bez jeho dostatku poradil, je to přesně naopak. Klíčový je především pro muže. Proč? Vysoké množství zinku obsahuje prostata a zinek ovlivňuje i hladiny testosteronu. Kromě toho je důležitý pro zdraví kůže, nehtů, vlasů.

Jeho přítomnost v organismu je nezbytná pro všechny buňky v těle. Zinek se kumuluje především v prostatě, ve vyšších koncentracích se nachází také v kostech, očích, ledvinách, játrech, svalech a slinivce břišní.

Zinek je třeba přijímat každý den

Aktivně se tento minerál podílí na řadě tělesných funkcí a reakcí, ovlivňuje imunitní systém, syntézu DNA a bílkovin, buněčný metabolismus, dělení buněk, řádný růst organismu i to, jak vnímáme chutě a vůně. Stimuluje aktivitu více než stovky rozdílných enzymů. I přes to jej lidský organismus nepotřebuje mnoho, pouze 11 mg denně v případě mužů. Protože se však v těle neukládá, je třeba jej organismu dodávat prostřednictvím stravy nebo výživových doplňků denně.

Nedostatek zinku nebo jeho nízká hladina bývá spjata s vyšší nemocností, ztrátou chuti k jídlu. Mezi projevy velkého nedostatku řadíme průjmy, impotenci, léze na pleti a v očích, vypadávání vlasů, hubnutí, zastřenou mysl, zhoršené hojení zranění či poruchu funkce pohlavních žláz (hypogonadismus).

Kde vzít zinek?

  • Ústřice
  • Krabi
  • Kešu 
  • Cizrna
  • Para ořechy
  • Fazole
  • Kuřecí maso
  • Doplňky stravy

 

Problémy s erekcí: Zinek může napomoci úlevě

Vliv má zinek na hladiny testosteronu, které udržuje vyvážené. Užívání zinku může navýšit hladinu volného i celkového testosteronu. Tento pohlavní hormon ovlivňuje mimo jiné kvalitu sexuálního života, růst svalů, ale i mužskou psychiku. Zinek proto není důležitý jen pro aktivní sportovce, ale pro všechny zástupce drsnějšího pohlaví.

S testosteronem souvisí i to, jak zinek ovlivňuje sexuální zdraví a libido. Nárůst hladiny testosteronu spjatý s užíváním zinku může vést ke zlepšení sexuálního života a navýšit chuť na sex. Také v případě erektilní dysfunkce spjaté s nízkým testosteronem může užívání zinku ulevit od jejích negativních symptomů. Častější a kvalitnější sex na sebe nenechá dlouho čekat.

Proti problémům s prostatou

Podporuje také zdraví prostaty, jeho dostatečné množství nejspíše inhibuje její  nežádoucí růst. Zinek v prostatě utváří prostředí toxické pro rakovinné buňky, může být proto chápán i jakou součást prevence rakoviny prostaty.

Zinek může napomoci zlepšit kvalitu spermií. Jedním ze znaků nedostatku zinku je jejich snížený počet, dlouhodobý nedostatek tak může zapříčinit i problémy s početím. Pro kvalitu, zdraví a pohyblivost spermií je dostatek zinku klíčový, pozor ovšem na jeho nadbytek. Ten může způsobovat problémy s pohyblivostí spermií.

Proti únavě a pro energii zinek

Zinek vám přidá na vytrvalosti a energii. Tento stopový prvek usnadňuje přeměnu zkonzumované stravy na energii. Tímto jevem se zabývá řada studií, podle nichž užívání zinku a jeho dostatečný příjem může navýšit jak výkon, tak vytrvalost u aktivních sportovců. U nich zinek pozitivně ovlivňuje také krevní hodnoty, jako je počet červených a bílých krvinek, krevních destiček či hemoglobinu. Výsledky tohoto zkoumání naznačují potenciál zinku, co se týče podpory vitality a energie.

Klíčový je tento minerál pro syntézu bílkovin. Nejedná se pouze o nárůst svalů, bílkoviny potřebuje organismus jako stavební prvky svých komponent. Přítomné jsou takřka v každé tělesné struktuře a buňce, třeba v mozku, cévách a dokonce DNA. Kromě toho, že napomáhají růstu svalů, se podílí na hojení a regeneraci poškozených tkání, podporují zdraví pleti i správné formování tělesných buněk.

Bez zinku organismus nepracuje správně

Při nedostatku bílkovin nebo jejich nesprávné syntéze se může objevit slabost a zhoršená regenerace a hojení. Poté, co bílkoviny zkonzumujeme, organismus je rozloží na menší segmenty, aminokyseliny. Ty jsou poté opět syntetizovány v různé typy bílkovin v oblastech těla, kde je jich třeba. Bez zinku ale jejich znovusložení do bílkovin nefunguje tak, jak má a objevují se problémy.

Vzhledem k účasti na syntéze bílkovin je zinek nezbytný pro silné, zdravé vlasy. Pro muže, u nichž se s přibývajícím věkem objevují kouty nebo ustupuje vlasová linie, může být proto vítaným pomocníkem. Utváří mimo jiné bílkovinu kreatin, hlavní složku vlasů. Bez zinku vlasy řídnou, tenčí se a mohou začít vypadávat. Po vypadnutí vlasů se mohou objevit problémy s jejich opětovným dorůstáním.

Zinek získáte z doplňku stravy určeného pro zdraví a krásu vlasů Beautiful Hair by ANNA BRANDEJS

BEAUTIFUL HAIR by ANNA BRANDEJS Vlasy jsou korunou krásy, zachovat si jejich hustotu a zdravý vzhled nebývá jednoduché. Vlasy jsou velmi citlivé na výživovou nerovnováhu. BEAUTIFUL HAIR by ANNA BRANDEJS dodá vlasovým váčkům všechny živiny důležité pro jejich výživu i ochranu před poškozením stresem, špatnou životosprávou či znečištěním. Světově unikátní složení doplňku stravy navrhla sama Anna Brandejs, aby zastavoval stárnutí vlasů, jejich vypadávání i šedivění.
Skladem
Cena: 800 Kč

Nejen pro zdravé srdce a mozek 

Zinek podporuje zdraví mozku a nervové soustavy. Vyšší koncentrace zinku je v hipokampu, mozkovém centru paměti a učení. Zinek je zde důležitý pro tzv. dlouhodobý potenciál, bez něhož se učení ani paměť neobejdou.

Nedostatek tohoto antioxidantu může navyšovat průchod bakterií, virů a dalších infekčních agens přes hematoencefalickou bariéru. Oproti tomu jeho dostatek může proti škodlivým látkám chránit.

Zinek napomáhá zachování zdravého srdce a kardiovaskulární soustavy. Ochranně působí v případě ischemické choroby srdeční a kardiomyopatie, jeho dostatečná hladina může bránit poškození srdečního svalu. Díky tomu, že působí protizánětlivě a antioxidačně může dostatečný příjem zinku snižovat rizikové faktory spojené s aterosklerózou, kornatěním tepen.

Konec článku