Co vám hrozí, když si necháte prodloužit řasy?

Co vám hrozí, když si necháte prodloužit řasy?
Rubrika: Studie a odborné články 16.02.2015
tisk

Oči à la mrkací panna jsou sice sexy, ale mohou vám přivodit řadu zdravotních problémů. A to už vůbec nemluvíme o tom, že vám po několikanásobném prodloužení dost možná vaše vlastní brvy úplně vypadají a budete si muset pár týdnů počkat, než opět dorostou.

Každá žena touží po otevřeném pohledu rámovaném dlouhými, tmavými a hlavně hustými řasami. Matka příroda ovšem nebývá ke všem stejně štědrá, a tak se některé ženy uchylují k techničtějšímu řešení celé záležitosti.

V minulosti oblíbené „nalepovací řasy“ ovšem před pár lety vystřídala jihokorejská novinka, prodlužování metodou řasa na řasu. Její největší výhoda? Především to, že jsou řasy „přilepené“ na oko permantně, ve dne v noci klidně i dva až tři týdny. Vyškolené kosmetičky připevňují umělé řasy po jednom na řasy vlastní, což samozřejmě zabere několik desítek minut.

Suché oko, slzení i podivné stíny

A právě tady se „zadělává“ na první problém – při aplikaci řas na řasu je třeba oči držet otevřené a pokud možno nemrkat. Jenže lidské oko prostě pro správné fungování potřebuje permanentní zvlhčení. Když se oku lubrikace nedostává, začne nás oko svědit, štípat a řezat. Suché oko a potažmo syndrom suchého oka opravdu není nic příjemného. Problém s nedostatečnou vlhkostí v oku často přetrvává i po aplikaci řas. Na vině bývá skutečnost, že se s umělými řasami oční víčka nezavírají kompletně, a oko je tak vystaveno vysušujícímu vlivu vzduchu.

Komplikace mohou nastat i později po prodloužení řas. Podle průzkumu z roku 2012 provedeného na 120 ženách jsou to kromě pocitu suchého oka například svědění očních víček, slzení, pocity pálení očí, otok a bolest očních víček, stíny v pohledu způsobené umělými řasami, nesprávné umístění řas, hnisavý výtok a padání řas do oka. Přes 97% respondentek průzkumu se potýkalo hned se dvěma a více komplikacemi zároveň. Na druhou stranu, touha se líbit bývá (dnes už nejen) u žen často výrazná bez ohledu na následky, a tak si téměř 70% respondentek nechalo řasy prodloužit, komplikace – nekomplikace, více než jednou. Více než kdy jindy v tomto případě zkrátka platí, „pro krásu se musí trpět“.

 

Komplikace % uživatelek, které mají zkušenost
Svědění očních víček  30%
Pocity pálení očí 53%
Otok a bolest očních víček 18%
Slzení očí  69%
Stíny v pohledu způsobené umělými řasami  34%
Suché oči  20%
Pocit těžkých víček  69%
Nesprávné umístění řas 29%
(Hnisavý) výtok z očí 26%
Padání řas do oka 25%

 

Podle jiné studie, tentokrát z roku 2013 provedené na 2000 ženách, potažmo 250, které mají s prodloužením řas osobní zkušenost, nejsou zdravotní rizika spojená s natolik častá, nicméně i tak v ní má negativní zkušenost téměř 27% respondentek. Nejčastěji se jednalo o překrvení očí (tzv. oční hyperémie), bolest, svědění a otok očních víček.

 

Komplikace % uživatelek, které mají zkušenost
Hyperémie a bolest očí způsobená lepidlem  23%
Otok oka a bolest v důsledku alergie  12%
Hyperémie očí způsobená odstraněním umělých řas  0,5%
Umělé řasy nevypadají podle původních představ  20%
Jiné problémy 25%
Diskomfort 55%

 

Kromě zdravotních a estetických komplikací při aplikaci a nošení prodloužených řas je samotnou kapitolou i špatný stav vlastních řas po odstranění umělých prodloužení. Jako příklad jsme vybrali osobní zkušenost uživatelky Nico T ze serveru Omlazení: „Já jsem touto metodou měla prodloužené řasy asi před 4 lety. Vypadalo to krásně, ale už po 2 týdnech jsem je měla dost prořídlé, takže nevypadaly úplně dobře … Jenže protože doplňování po 2-3 týdnech bylo náročné jak finančně, tak časově, po půl roce jsem je nechala opadat a řasy se mi "hojí" ještě teď...“

 


Růstový cyklus řasy se pohybuje mezi šesti a osmi týdny. Když vám tedy vlastní řasy, na něž jsou nalepené umělé řasy, vypadnou, čeká vás pár týdnů s „holým okem“.


 

Protože se ale určitě chcete líbit, čemuž naprosto rozumíme, ale zároveň se vám nechce riskovat zdraví svých očí a řas, máme pro vás řešení. Co takhle vyzkoušet sérum pro růst řas Renokin Lash Lash, které vaše vlastní řasy krásně vyživí a díky kterému budete mít pohled „mrkací panny“ i bez umělých řas? Přečtěte si zkušenosti jeho uživatelek v našem e-shopu!

Konec článku