Nenasycené mastné kyseliny

Klíčová součást lidské výživy

Nenasycené mastné kyseliny obsahují jednu či více dvojitých či trojitých uhlíkových vazeb v uhlíkovém řetězci. Podle toho, kolik uhlíkových vazeb se v řetězci vyskytuje, je rozdělujeme do tří skupin, mononenasycené mastné kyseliny s jednou vazbou, polynenasycené mastné kyseliny s dvěma a více vazbami a acetylenové mastné kyseliny s jednou či více trojnými vazbami.

Nenasycené mastné kyseliny jsou důležitou složkou lidské stravy, pozitivně ovlivňují kardiovaskulární soustavu, podporují ochranu a správné fungování kloubů a nervové soustavy a optimální obranyschopnost. Jejich dostatek je klíčový pro správný vývin nervové soustavy u dětí, ale i její kvalitní stárnutí u dospělých.

Mononenasycené mastné kyseliny

Existuje více než 100 druhů mononenasycených mastných kyselin, nevyskytují se však příliš často. Nejběžnější z nich je omega-9 nenasycená mastná kyselina, kyselina olejová, která utváří asi 70 % extra panenského olivového oleje.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny a omega-6

Polynenasycené mastné kyseliny se rozdělují na tři skupiny podle toho, kde se nachází jejich dvojné vazby. Nejdůležitějšími zástupci jsou omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které je nezbytné pravidelně zařazovat do stravy, aby jich měl organismus dostatek pro své správné fungování, protože patří mezi esenciální mastné kyseliny, tedy takové, které si organismus sám nedokáže syntetizovat. Označení omega-3 a omega-6 je dáno polohou poslední dvojné vazby v řetězci.

Ze stravy přijímáme především omega-6 mastnou kyselinu linolovou a omega-3 mastnou kyselinu alfa-linolenovou, pro organismus prospěšný je ale i příjem dalších omega-3 mastných kyselin EPA a DHA, jejichž hlavním zdrojem jsou mořské ryby. Jejich příjem přináší benefity osobám bez kardiovaskulární zátěže, pro ty s onemocním srdce a cév se doporučuje příjem těchto mastných kyselin dvoj- až čtyřnásobně navýšit.

Acetylenové mastné kyseliny

Acetylenové mastné kyseliny se jen zřídka kdy přirozeně vyskytují v lipidech, mezi jejich zdroje patří některé typy mechů a olejů.

Nejastěji vyhledáváte: omega 3 nenasycené mastné kyseliny, omega 6 nenasycené mastné kyseliny, omega nenasycené mastné kyseliny, omega 3 nenasycené mastné kyseliny zdroje, omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny