Ženšen je přímo studnice zdraví. A zbaví vás i tmavých fleků na pleti

Ženšen je přímo studnice zdraví. A zbaví vás i tmavých fleků na pleti
Rubrika: Problémy s pletí 30.07.2018
tisk

Červený ženšen neboli panax ginseng je jednou z nejdůležitějších rostlin tradiční čínské medicíny, ne-li nejdůležitější. Není se čemu divit, na celý organismus má totiž veskrze pozitivní vliv. Při topické aplikaci navíc působí proti nadměrné pigmentaci a vráskám.

V horách Mandžuska ve východní Asii, která je původním domovem této rostliny, se pro léčbu zdravotních obtíží využívá přes pět tisíc let. Perorálně se extrakt z červeného ženšenu užíval pro terapii hypertenze, diabetu, při problémech s ledvinami a játry a také v případě psychických poruch.

Ženšen je zkrátka snad nejoblíbenější léčivou bylinou. A rozhodně to „nemá“ zadarmo, ale díky svým pozoruhodným zdravotním benefitům. Čínští vládci si jej proto v jednu dobu cenili stejně jako zlata. Je to kořen ženšenu, který má na organismus pozitivní účinek. Omlazuje, obnovuje a posiluje tělo i mysl. Coby adaptogen je ženšen také rostlinou schopnou adaptovat se na environmentální stresory a vnější prostředí.

Aktivní látky v ženšenu

Ženšen obsahuje ve vysoké koncentraci saponiny a ginsenosidy, jedinečné rostlinné steroly, které mají mnoho různých až zázračných účinků na tělo a mysl. Gingenosidů obsahuje ženšen celou řadu, některé z nich mají přitom protichůdné účinky. Některé působí například stimulačně, jiné zklidňují. Jakkoliv to může znít podivně, je to tento účinek, který je jedním z nejpozitivnějších.

Právě proto je rostlina adaptogenem, který dokáže v těle navodit žádoucí rovnováhu. Adaptogeny, jichž je ženšen zástupcem, mají na organismus různý účinek. V případě stresu či úzkostí ženšen dokáže zklidnit. Naopak v případě únavy, kdy se nedostává energie, může zase ženšen působit stimulačně a doslova vlít život do žil.

Ideální (nejen) pro sportovce

Oblíbený je proto u olympioniků, vytrvalostních běžců a dalších sportovců, stejně jako u lidí vystavovaných stresovým situacím. Jeho stimulační působení ovšem nelze srovnávat s kofeinem. Ženšen je zcela přírodní a tělu energii dodává přirozeně, aniž by jej po delší době užívání zcela vyčerpal. Oproti kofeinu, který unavuje mimo jiné endokrinní systém, ženšen hloubkově vyživuje a tělo revitalizuje, přičemž i na žlázy s vnitřní sekrecí má pozitivní vliv a harmonizuje je. Na rozdíl od kofeinu se po konzumaci ženšenu typicky neobjevují problémy s usínáním.

Tím, že působí jako adaptogen, tedy „dvěma směry“, sice mozek stimuluje, zároveň při dobrém vnitřním rozpoložení organismus může zklidnit.  V případě stresu působí jako relaxant, zklidňuje a tonizuje nejen tělo, ale hlavně mysl.

Bystrá hlava díky ženšenu

Jedním z nejznámějších účinků ženšenu je jeho vliv na mentální výkon a mozek. Pozitivně působí na paměť, zrychluje reakce, napomáhá učení. Kromě toho dodává energii, pozornost a zamezuje mentální únavě.

Co se týče vlivu ženšenu na mozek, působí také neuroprotektivně a snižuje kognitivní úpadek pojící se s rostoucím věkem. Velmi pozitivní vliv vykazuje jeho užívání v případě Alzheimerovy choroby, jejíž negativní projevy redukuje a může dokonce zvrátit průběh tohoto onemocnění.

Lék pro dlouhověkost

Vedle toho při pravidelné konzumaci ženšen působí i jinak, například na délku života, kterou prodlužuje díky svému pozitivnímu vlivu na obranyschopnost a protizánětlivému účinku. V roce 1985 provedli v Jižní Koreji významnou studii zahrnující 6282 osob ve věku přesahujícím 55 let. Skupina byla rozdělena na čtyři podskupiny, na muže a ženy a skupiny dle pohlaví ještě na ty, kdo konzumovali ženšen a kdo nikoliv. Po 18 letech sběru dat se vynořily zajímavé skutečnosti. U mužů, konzumentů ženšenu, se snížila mortalita. U žen pak nešlo o komplexní snížení mortality, ale pouze snížení mortality spojené s výskytem rakoviny. Další studie na myších pak naznačují, že ženšen podporuje ochranu mitochondrií, což má na délku života též kladný efekt.

Ženšen pozdvihuje také libido, podporuje sexuální výkon a stimuluje pocity uspokojení, a to jak u mužů, tak u žen, v případě mužů má pozitivní vliv i u erektilní dysfunkce. Podporuje totiž produkci oxidu dusnatého, podobně jako léky na erekci na předpis. Kvalitu sexuálního života nicméně ženšen pozitivně ovlivňuje i u žen, taktéž díky lepšímu okysličení a prokrvení těla.

Vliv ženšenu na žlázy s vnitřní sekrecí souvisí i s jeho vlivem na metabolismus, potažmo váhu. Napomáhá dosažení a zachování optimální tělesné hmotnosti. Pozitivně ovlivňuje také metabolismus tuků a jejich ukládání v organismu a napomáhá normalizaci hladiny krevního cukru a její stabilitě v případě konzumace na glukózu bohatých potravin.

Jak působí na pleť?

Nejlepší uplatnění má ženšen při topické aplikaci v případě hyperpigmentace, nadměrné pigmentace pleti dané melaninem. Melanin je kožní barvivo způsobující zabarvení pleti. Nejednotný barevný tón pleti, tedy tmavší skvrnky, jsou typicky výsledkem nadprodukce melaninu, nebo jeho špatným rozložením v buňkách kůže. Syntézu melaninu spouští ultrafialové záření. Právě proto se na kůži starších lidí vyskytuje více pigmentových skvrn než u mladších.

Biosyntéza melaninu probíhající v epidermis v buňkách zvaných melanocyty je nicméně závislá na aktivitě enzymů v buňkách. Syntézu započíná aminokyselina L-tyrozin, která oxiduje na dihydroxyfenylalanin za účasti enzymu tyrozinázy. Jeho aktivitu inhibuje mimo jiné i vitamín C, díky čemuž je oblíbenou složkou produktů na redukci hyperpigmentace. Podobně ale působí také extrakt z fermentovaného červeného ženšenu – brání vzniku kožního pigmentu skrze inhibici tyrozinázy. Při topické aplikaci ginsenosidy inhibují melanogenezi, čímž podporují rozjasněný a barevně sjednocený vzhled pleti. Proti nadměrné pigmentaci ale překvapivě působí i při pravidelném ústním užití.

Omlazení podporuje topicky aplikovaný ženšen dvěma způsoby. Vedle redukce nadměrné pigmentace působí i proti vráskám. Navyšuje totiž produkci prokolagenu, kolagenu a dalších bílkovin. Kromě toho je účinný proti fotopoškození. Navyšuje syntézu fosfolipidů, a naopak brání enzymatické degradaci ve fibroblastech a apoptóze způsobené ultrafialovým zářením. Navíc podporuje zklidnění a regeneraci pleti a působí proti infekcím.

Konec článku