Za hormonální akné může nízká hladinu progesteronu

Za hormonální akné může nízká hladinu progesteronu
Rubrika: Problémy s pletí 27.12.2017
tisk

Zapomeňte na testosteron a estrogen, hormony, o nichž se často tvrdí, že jsou příčinou akné. Jejich „zásluhy“ na pupíncích jim nebereme, tentokrát se ale zaměříme na jiného původce vřídků, a to progesteron, respektive jeho malé množství v organismu.

Progesteron je klíčový pro zdraví ženy, co se týče akné a zlepšení jeho stavu nicméně bývá tento pomocník často opomíjen. Vina za vznik akné bývá často dávána androgenům, jako je testosteron a dihydrotestosteron (DHT). Tyto hormony se sice podílí na jeho vzniku, nicméně je to spíše nedostatek progesteronu, který narušuje křehkou rovnováhu ostatních hormonů, a ve výsledku tak může způsobovat akné (a neméně nepříjemný PMS, premenstruační syndrom).

Jaká je příčina akné?

Progesteron je druhým neznámějším ženským pohlavním hormonem po estrogenu. Produkuje-li jej organismus dostatek, má zklidňující vliv na naše těla. Vzniká ve žlutém tělísku, vaječnících, nadledvinkách a během těhotenství také v placentě.

Pro ženy je mimořádně důležitý, protože reguluje ovulaci a menstruaci. Jeho hlavní rolí je připravit dělohu na početí a těhotenství. Během druhé poloviny menstruačního cyklu začíná díky progesteronu produkovat vnitřní sliznice dělohy produkovat bílkoviny, které dělohu připravují na těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, hladiny progesteronu a estrogenu klesnou, a děložní výstelka se začne rozpadat. Tím odstartuje menstruace.

Problémem je stres

Hladiny progesteronu může snižovat stres, čímž zapříčiní hormonální nerovnováhu. Pokud je organismus neustále ve stavu stresu, ať už jedná o špatnou stravu, nadměrné cvičení, nedostatek spánku či úzkosti, nadledvinky potřebují progesteron, aby mohly produkovat více kortizolu a adrenalinu.

Aby se organismus vypořádal se stresem, vypotřebuje zásobní progesteron namísto, aby jej využil pro to, na co je skutečně určený, tedy pro regulaci menstruačního cyklu a přípravu na těhotenství. Progesteron se vedle toho účastní i přeměny tuku na energii, snižování zánětů, podpory štítné žlázy a vyrovnávání hladiny krevního cukru.

Sama nízká hladina progesteronu nevyvolává vznik pupínků, jenže jeho nízká hladina zapříčiní nerovnováhu dalších hormonů, čtěte estrogenu a androgenů, jako je testosteron.

Přemenstruační syndrom a estrogen

Progesteron doplňuje některé z účinků estrogenu a bez jeho dostatku se může esterogen stát dominantním hormonem, který naruší křehkou rovnováhu mezi dvěma hormony. Nevyvážený poměr mezi progesteronem a estrogenem je posléze zodpovědný za nepříjemné symptomy PMS, jako jsou výkyvy nálad, akné, nadýmání či tloustnutí.

Velké množství androgenů je, co se týče akné, nejdůležitější. Především se jedná o DHT. Je-li v krvi příliš volného testosteronu, což se může stát v důsledku stresu nebo inzulínové rezistence, enzym 5-alfa reduktáza přemění nadbytečný testosteron na dihydrotestosteron. Ten organismus ovlivňuje mnohem výraznějí a za následek má mastnou pleť, akné, abnormální růst ochlupení nebo naopak mužské plešatění. Adekvátní hladina progesteronu naopak brání vzniku nadměrného množství DHT tím, že inhibuje aktivitu enzymu 5-alfa reduktázy, je-li progesteronu nedostatek, děje se nicméně přesný opak a objevovat se mohou začít negativní symptomy včetně akné.

Co způsobuje nízkou hladinu progesteronu?

  • Ukončení užívání hormonální antikoncepce
  • Nevyvážená strava
  • Chronický stres
  • Nízký příjem kalorií
  • Syndrom polycystických ovarií
Konec článku