Vyvracíme největší mýty o akné. A přidáváme i tipy, jak se ho zbavit

Vyvracíme největší mýty o akné. A přidáváme i tipy, jak se ho zbavit
Rubrika: Problémy s pletí 16.04.2018
tisk

Mnoho lidí trpí během svého života na akné. A co týče mladistvých a mladých lidí mezi 12 až 24 lety, těch zažije podle statistik trápení s pupínky na 85 %.

Akné se lze zbavit, nicméně každý jedinec vyžaduje individuální péči. Černé tečky a bílé pupínky jsou dva nejběžnější typy akné, s nimiž si také vhodnou péčí dokážeme nejlépe poradit. Vznikají sice odlišně, nicméně snahy o jejich redukci jsou dost podobné.

Černé tečky

  • Komedony jsou skutečně černé tečky na vaší pleti. Nazývají se také otevřenými komedony, což značí, že vyústění pórů či folikul, z nichž vzniká „černá tečka“, jsou na povrchu kůže otevřené. Pór či vlasový folikul se ucpe kožním mazem. Ten ovšem pod povrchem kůže chemicky reaguje. Dochází k oxidaci kožního pigmentu melaninu, který zapříčiní, že komedon změní barvu na černou. A černá tečka je na světě. Nejčastěji černé tečky postihují záda, ramena a obličej.

Bílé tečky

  • Oproti tomu existuje ještě jeden typ pupínků, a to „bílé tečky“, prostě klasické pupínky, vřídky, nežity či familiárně nazývané „beďary“. Folikuly pod kůží se v případě tohoto typu akné zaplní bakteriemi a vzniká problém. Oproti černým tečkám nemají ty bílé na svém vrcholu širší vyústění, jen drobný otvor, kterým vzduch není schopen do lokality prostoupit. Bakterie v pupíncích tedy nepoléhají žádné chemické reakci, a pupínky díky tomu zůstávají bílé. Také bílé pupínky se nejčastěji vysemení na obličeji, ramenou a zádech.

Co proti akné?

Pokud trpíte na tyto formy akné, můžete si v podstatě gratulovat. Obojí totiž patří mezi relativně mírné formy, oproti třeba takovému akné vulgaris či cystickému akné. Příčinou obou typů jsou ucpané kožní póry, proto je jejich prevence i terapie obdobná.

Zaměřte se na produkty, které napomáhají otevření pórů, jež umožní pročištění bakterií a nečistot z nich ještě dříve, než se objeví první známky akné. Velmi účinná je v tomto ohledu beta-hydroxykyselina kyselina salicylová. Ta nejen, že na povrchu kůže redukuje přebytečný maz a vysouší již existující pupínky, ale také odstraňuje odumřelé kožní buňky, čímž podporuje otevření pórů a jejich pročištění. Kyselinu salicylovou najdete v širokém spektru produktů, od těch určených na mytí pleti, přes přípravky na cílenou redukci jednotlivých pupínků, scruby až po chemické peelingy.

Pozor na šíření bakterií způsobujících akné

Důležité je, abyste do pupínků, když už se objeví, nijak nezasahovali. Vše tím totiž jen zhoršíte. Pokud možno na pleť ani nesahejte, rukama byste si totiž mohli na kůži zanést nejen nečistoty, ale bakterie. Ty potom mohou vstoupit do pórů, způsobit jejich ucpání a zanícení, které vyústí ve vznik pupínků či černých teček, nebo zhoršit stav existujícího akné.

Existuje navíc ještě jeden důvod, proč byste se neměli snažit své pupínky fyzicky eliminovat. Jakmile to uděláte, bakterie z pupínku se mohou prostřednictvím vašich rukou rozšířit po pleti a napáchat mnohem více neplechy než jeden pupínek. Po nešikovném zásahu se navíc mohou objevit jizvy po akné, pozánětlivá hyperpigmentace či zarudnutí pleti.

Proti akné můžete bojovat mnoha způsoby. Jedním z nich je užívání doplňků stravy, zejména účinný je proti akné vitamín A.

Zbavit se akné je možné. Zkuste vitamín A Zbavit se akné je možné. Zkuste vitamín A Označení vitamín A se vztahuje ke skupině blízce příbuzných látek, mezi něž řadíme jednu ve vodě rozpustnou látku („starý známý“ retinol) a čtyři karotenoidy (alfa, beta, gama a beta-kryptoxantin).

Proti akné můžete také vyzkoušet jeho topickou aplikaci. Stimuluje totiž jemné olupování pleti, podporuje regenerační cyklus kožních buněk a reguluje produkci kožního mazu. Vitamín A, respektive jeho forma retinol je proti akné prostě špička.

Jaké další látky jsou proti akné účinné?

K akné se váže spousta mýtů a bludů. Které jsou ty nejčastější a jak to s nimi ve skutečnosti je?

Mýtus č. 1: Častým mytím pleti se zbavíte akné

Kdepak, je to přesně naopak. Příliš časté mytí může pleť podráždit, odstraňuje z ní kožní maz a vysušuje ji. Výsledkem je, že mazové žlázy začnou produkovat ještě více kožního mazu, který je líhní pro bakterie způsobující akné.

Ideální je pleť mýt dvakrát denně, a to ráno a večer čistícím přípravkem bez alkoholu. Po omytí pleť jemně osušte a nezapomeňte hydratovat. I mastná pleť s akné totiž hydrataci potřebuje. Bude-li přesušená, dojde opět k vyšší produkci kožního mazu a vy se dostanete do začarovaného kruhu, z něhož není úniku.

Mýtus č. 2: Opalování zlepšuje akné

Sluníčko sice opravdu může krátkodobě zlepšit stav pleti, protože rychleji „vytáhne“ pupínky. Pokud se ale budete na sluníčku opalovat dlouhodobě, ultrafialové záření pleť vysuší a podráždí, což zapříčiní ještě větší výskyt pupínků.

Kromě toho vede vystavování pleti slunečním paprskům bez adekvátní ochrany k jejímu předčasnému stárnutí, a dokonce může vyvolat i rakovinu kůže. Ochrana pleti před UVA i UVB je tedy skutečně základ, co pro krásu a zdraví své pleti můžete udělat. Volte proto širokospektrální přípravek, který pokrývá oba typy záření, s hodnotou SPF alespoň 15. Vzhledem k akné byste měli preferovat takové produkty, které výrobce označuje jako nekomedogenní.

Mýtus č. 3: Z čokolády se osypete

Strava má na akné samozřejmě vliv, je ale jen součástí velké skládačky příčin a následků. Podle některých studií mohou být opravdu spouštěči akné mléčné produkty a sacharidy, toto téma je však třeba ještě hlouběji prozkoumat. To, nakolik strava ovlivňuje kvalitu pleti a její zdraví, je vysoce individuální. Pokud máte pocit, že vaše strava ovlivňuje to, zda se vysemení pupínek či nikoliv, zkuste si po dobu zhruba tří týdnů zapisovat vše, co zkonzumujete, a doby, kdy se na vaší pleti objevilo akné. Snadno tak můžete objevit původce, který vaší pleti dělá neplechu.

Mýtus č. 4: Pupínků se zbavíte jejich vymáčknutím

Toto téma jsme už nakousli výše. Pupínky nevymačkávat! Abyste urychlili jejich zhojení a zlepšili jejich vzhled, spolehněte se na produkty, které se aplikují přímo na jednotlivé nedokonalosti pleti, které pročistí, vysuší a urychlí jejich hojení.

Mýtus č. 5: Make-up zhoršuje akné

Toto je mýtus tak na půl. Záleží totiž na typu make-upu. Na obalu byste opět měli hledat označení nekomedogenní, tedy aby neucpával póry a nedráždil pleť. Důležité je pravidelně a často mýt štětce či houbičky, kterými make-up nanášíte. Právě ty by se totiž mohly stát líhní bakterií způsobujících akné.

Konec článku