Tmavé skvrny po akné a jizvičky. Jak se jich zbavit?

Tmavé skvrny po akné a jizvičky. Jak se jich zbavit?
Rubrika: Problémy s pletí 12.04.2019
tisk

Jako by nestačilo, že se nám na pleti čas od času vysemení pupínek akné, ale ještě po něm na kůži většinou zůstává nehezká vzpomínka v podobě jizvičky nebo tmavého fleku – tzv. pozánětlivé hyperpigmentace.

Nepleťte si ale jizvu po akné s touto pigmentací. Ač mají stejnou příčinu, nejedná se o jeden kožní problém, ale dva. Tmavá skvrna na pleti se zformovala v důsledku zánětlivého procesu a je naprosto přirozenou součástí hojení kůže. Zánět v kůži navýšil tvorbu pigmentu melaninu, čímž došlo až k vzniku hyperpigmentace. Takový typ nadměrné pigmentace má naštěstí tendenci v řádu týdnů či měsíců zesvětlit sám. Nejtypičtěji vymizí během tří až šestí měsíců.

Na rozdíl od jizev, které jak se na kůži objeví, zůstanou na ní navždy coby připomínka poškození kolagenu v kůži. Jizvy po akné mohou být vyvýšené, ale i propadlé. Přečíst si to můžete v našem článku na téma typy jizev po akné!

Jizvy po akné. Konečně se jich zbavte Jizvy po akné. Konečně se jich zbavte I když už akné nehyzdí vaši tvář, dost možná vám na něj zbyly nežádoucí vzpomínky v podobě jizviček po akné. Naštěstí je možné je odstranit nebo alespoň zlepšit jejich vzhled, ať už jsou zarudlé, vyvýšené nebo naopak na kůži tvoří prohlubně.

Jak zesvětlit fleky po akné?

Jenže co když vám samovolné zesvětlení pozánětlivé pigmentace v řádu týdnů či měsíců nestačí? Je možné jejich redukci urychlit? Samozřejmě!

Pozánětlivá pigmentace vzniká v důsledku zánětu. Ten snižuje vlastní schopnosti pleti hojit se. Když je narušená soudržnost kůže, třeba jako v momentě, kdy vymáčknete pupínek, a následně se začíná opět stahovat, může se v lokalitě objevit abnormální pigmentace a změna tónu a textury kůže, která vypadá jinak než okolní kožní tkáň. Příčinou tmavé skvrny mohou být i narušené krevní cévy v místě pupínku, respektive po zásahu, který vás pupínku zbavil.

Vliv na to, zda se pigmentace utvoří, má genetika, ale nejen ona, podílí se na nich i životní styl. Nejvíc pigmentaci svědčí (a vzhled pleti naopak dosti zhoršuje) sluneční záření, samozřejmě vedle nenechavých rukou, které se snaží pupínky na pleti vlastními silami eliminovat.

Jak na ně?

Dbejte na ochranu před sluníčkem! Ačkoliv se zrovna nechystáte na velkou opalovačku, zapomínat byste rozhodně každý den neměli na širokospektrální ochranu před slunečním zářením. Právě v momentě, kdy je na kůži pupínek v plném rozpuku, mohou ultrafialové paprsky zapříčinit, že dojde k výraznějšímu ztmavení pleti a vzniku těžko redukovatelné hyperpigmentace. Nemusíte mít obavy z toho, že by vám krém s UV filtry ucpával póry a zhoršoval akné. Jen si musíte vybrat ten správný.

Vitamín C proti pigmentu

Spolehněte se také na vitamín C, ať už ve formě séra nebo krému. Vitamín C je totiž pro pleť jednička. Nejen, že podporuje zpevnění a omlazení pleti tím, že stimuluje produkci kolagenu a navyšuje hojení a regeneraci pleti. V souvislosti s pozánětlivou pigmentací nás ale zajímá jeho jiný účinek na pleť – inhibice abnormální tvorby pigmentu.

Topicky aplikovaný vitamín C rozjasňuje pleť a zesvětluje již existující tmavé skvrny na kůži. A jako bonus posiluje vlastní odolnost pleti před ultrafialovým zářením. Říkáte si, jak jste bez vitamínu C mohli dosud žít?

Vitamín A obnovuje kůži

Když už jsme u vitamínů, minout by vás neměly ani retinoidy, tedy skupina látek odvozená od vitamínu A. Ty při pravidelné topické aplikaci urychlují obnovu kůže na buněčné úrovni. V praxi to znamená, že nutí kožní buňky k tomu, aby se rychleji diferenciovaly a vznikaly stále nové a nové.

Nové buňky vznikají v hlubších vrstvách kůže, odkud při procesu maturace (dozrávání) stoupají až k povrchu kůže, z něhož jsou v závěrečné etapě svého životního cyklu odloučeny v podobě šupinek. Díky tomu, že se běh tohoto procesu aplikací retinoidů urychluje, urychluje se i odlučování starých kožních buněk z povrchu pleti, a tím pádem i odlučování buněk s nahromaděným nežádoucím pigmentem. To ale není všechno. Obnova kůže na úrovni buněk není prospěšná jen pro rozjasnění pleti, ale i ona stimuluje omlazení pleti – tedy nárůst obsahu kolagenu a elastinu v kůži, a tedy redukci jemných linek, vrásek a zpevnění povolených kontur.

Filozofie CSA i proti nedokonalostem pleti

Tyto tři prvky, tedy vitamín C, ochranu před sluníčkem a vitamín A, vám sice doporučujeme pro zesvětlení pozánětlivé pigmentace po akné, nicméně stejné trio produktů doporučuje britská značka Medik8 v rámci své protivráskové filozofie CSA. Jak tvrdí zakladatel značky Elliot Isaacs-  když je začnete používat ve třiceti, tak v padesáti budete vypadat na čtyřicet.

Díky filozofii CSA budete vypadat o deset let mladší. Oč se jedná? Díky filozofii CSA budete vypadat o deset let mladší. Oč se jedná? Filozofie CSA je nejnovějším počinem britské firmy Medik8. Kombinuje v sobě ochranu před slunečním zářením s vitamíny A a C.

To jsme ale odbočili. Co ještě stav pleti devastované skvrnami po akné zlepší?

Pomůže i exfoliace

Podpořit byste měli exfoliaci pleti. A to jak jejím pravidelným čističem s obsahem jemných AHA a BHA kyselin, například kyseliny mléčné, mandlové a salicylové, tak návštěvou odborníka a podstoupením chemického peelingu. Ten odstraní svrchní vrstvy pleti, čímž ještě více urychlí vaše snahy zbavit se nejednotného barevného tónu kůže.  

Konec článku