Symptomy růžovky nejsou jen červené tváře. My naštěstí víme, jak se jich zbavit

Symptomy růžovky nejsou jen červené tváře. My naštěstí víme, jak se jich zbavit
Rubrika: Problémy s pletí 18.05.2015
tisk

Jestli jste si mysleli, že růžovka, či rosacea, znamená, že vám po pobytu v zimě zčervenají tváře, jste vedle jak ta pověstná jedle. Růžovka má mnoho projevů, které jsou často mnohem nepříjemnější, než jen probarvená tvář.

Proč bychom se tomuto kožnímu problému měli věnovat? Protože jím po celém světě trpí na 40 milionů lidí!

Jak tedy vlastně taková rosacea vypadá?

Symptomy se různí, od lehkého začervenání pleti může růžovka vypadat i jako pupínky ne nepodobné akné. Na růžovku neexistuje žádný test, diagnostikuje ji pouze zkušený lékař na základě vaší lékařské historie, diskuze o symptomech a samozřejmě následujícím vyšetřením. Až poté určí, o jaký typ růžovky se ve vašem případě jedná.

Symptomy:

  • Návaly červenání – pleť má tendenci podléhat návalům horka a červenat, jedná se většinou o jeden z prvních symptomů růžovky
  • Přetrvávající zčervenání – tento symptom se nejčastěji asociuje s růžovkou. Často může působit jako spálení od sluníčka nebo ruměnec, který nikdy nemizí
  • Viditelně rozšířené cévky – lidé je často nazývají popraskanými cévkami, ale ve skutečnosti jsou pouze rozšířené, a tím jsou na tváři snáze viditelné,
  • Pupínky a hrboly – tyto symptomy mohou připomínat akné, může se jednat buď o tvrdé nebo naplněné vřídky. Co odlišuje rosaceu od akné je, že ti, kdo trpí rosaceaou, netrpí spolu s pupínky na „černé tečky“. Další příznaky zahrnují například pálení a píchání nebo dokonce otok obličeje (edém). 

Jak na projevy růžovky vyzrát? Aneb 10 tipů, jak udržet růžovku na uzdě!

Pro ty, kdo trpí růžovkou, může být péče o pleť a zejména snahy ji nějak zkrášlit dekorativní kosmetikou pěkná řehole. Je totiž poměrně velká výzva zjišťovat, co začervenání a zápal způsobuje. Protože co je původcem u jednoho člověka, nemusí být zákonitě u jiného. Nicméně my jsme pro vás objevili pár univerzálních nápadů, jak pleť rychle a snadno uklidnit.

Hned na úvod - sledujte své jídlo a pití. Právě ty jsou totiž běžným spouštěčem „vzplanutí“ rosacey. Zejména pak pikantní jídla, horké drinky a vše, co obsahuje kofein nebo červené víno. Pomůže, když si budete zapisovat, co jste jedli a vypili a kdy se objevily známky růžovky. Potom můžete poměrně snadno zjistit, jaké jídlo je spouštěčem u vás.

A co dál?

1. Nevystavujte se nadměrnému horku. Extrémní teploty mohou projevy růžovky ještě zhoršovat.

2. Chraňte tvář před větrem a chladem. Pakliže si v nevlídném počasí pokryjete obličej šálou či šátkem, dobře uděláte - ochráníte tak svoji pleť před škodlivými vlivy. Jen je třeba se ujistit, že materiál, který přichází do styku s vaší pletí, není z vlny či látky, která je hrubá na dotyk. Pak by mohlo dojít k podráždění pleti.

3. Předtím, než vyrazíte ven, aplikujte na tvář krém s ochranným faktorem. Protože i slunce může rosaceu zhoršit. Hledejte přípravky obsahující oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, které pleť nejméně dráždí.

4. Sázejte na širokospektrální ochranu a výši SPF faktoru minimálně 30.

5. I přípravky s ochranným faktorem obsahující silikon mohou pleti pomoci a minimalizovat její zarudnutí. Ve složení může být schovaný pod termíny dimethicone nebo cyclomethicone.

6. O svoji pleť pečujte dobře, ale jemně – žádné drhnutí, peelingy nebo masáže!

7. Když používáte lak na vlasy, opravdu si dejte pozor, ať ho stříkáte jen na vlasy a nedostane se na obličej.

8. Vaše denní péče o pleť by měla být co nejjednoduší – čím více produktů, tím spíše dojde k podráždění.

Konec článku