Strie v těhotenství

Strie v těhotenství
Rubrika: Problémy s pletí 02.11.2011
tisk

Strie jsou jednou z nejobávanějších kožních problémů nastávajících maminek. Jejich vznik a množství často ovlivňují dědičné faktory a kvalita péče o kritické partie v průběhu těhotenství. Strie vznikají nejčastěji v závěru devítiměsíčního období, kdy se kůže nejvíce napíná a roztahuje. Proti striím neexistuje stoprocentně účinná prevence, ale obecně platí rada - mazat, mazat, mazat. Když už se strie objeví, nepropadejte panice, dá se proti nim bojovat i s nimi žít.

Jak strie vznikají

Nejkritičtější období pro vznik strií je 2. a 3. trimestr těhotenství. Tento kožní problém se často objevuje u žen, které v těhotenství rychle přibírají na váze. Velkou roli při vzniku jizviček hraje rozpínání kůže a hormonální změny. Strie vnikají ve spodní části kůže, kde je během těhotenství elasticita snížena. Vznik provází svědění kůže, které napovídá, že je kůže namáhaná a hrozí objevení strií. Nejkritičtější partie pro vznik strií jsou dolní část bříška, stehna, hýždě a prsa.
 

Prevence vzniku

Stoprocentně účinná prevence zatím neexistuje, a proto stále platí rada mazat obávané oblasti co nejvíce a nejčastěji. Doporučuje se jakýkoliv mastný přípravek. Pokud nemáte peníze na speciální kosmetiku, stačí použít dětský olejíček či olivový olej. Mazat byste se měli co nejvíce a co nejčastěji. Nezapomínejte při mazání i na hýždě, stehna a prsa. I tyto partie projdou během těhotenství a po porodu změnou. S porodem mazání nekončí. Pokračujte při kojení i po něm. Např. kůže prsou neustále pracuje během kojení i po jeho skončení. Konec každodenní péče by se mohla nevyplatit v podobě vzniku strií. 
 
Strie v těhotenství - péče
 

Co dělat, když se strie objeví?

Na začátku mají vzniklé strie obvykle červenou nebo růžovou barvu. Postupem času se mírně rozšiřují a blednou, výsledná barva bývá světlejší než okolní pokožka, nikdy však nezmizí zcela.
I když se jizvičky objeví, nepřestávejte s mazáním. Tato péče pomůže k vybělení a regeneraci kůže. 
Vzhled strií můžete zmírnit pomocí speciálního laseru. Více informací o ošetření pomocí laseru naleznete přímo na stránkách laserů Palomar. Před užitím laseru svou situaci konzultujte s lékařem, nejlépe dermatologem. 
Další účinnou „léčbou“ jsou náplasti proti jizvám a striím
 
Strie jsou nepříjemné nedostatky kůže, které se objevují během dospívání či těhotenství. Strie má 90 % žen, a proto nemusíte být na rozpacích, pokud se nějaká objeví i vám.  
Konec článku