Rozšířených pórů vás zbaví čtyřlístek!

Rozšířených pórů vás zbaví čtyřlístek!
Rubrika: Problémy s pletí 08.07.2019
tisk

Kazí vám černé tečky a rozšířené póry onen dokonalý vzhled, který chcete mít poté, co nanesete make-up? Nejste v tom sami. Víme ale, co vám pomůže – štěstí vám přinese jetel.

Póry jsou vstupními branami do kůže, z nichž vyrůstají vlasové folikuly. Každý pór obsahuje mazovou žlázu produkující kožní maz. Ten z kůže vychází právě prostřednictvím pórů a na kůži utváří mastný ochranný film. Existence pórů je tedy pro pleť nezbytná, nicméně rozšířené póry viditelné pouhým okem již mohou být i výraznějším kosmetickým nedostatkem a důvodem povrchové nejednotnosti pleti.

Rozšířené, viditelné póry bývají obvykle spjaty s mastnou pletí, objevit se ale mohou na pleti jakékoliv, a také v jakémkoliv věku. Jejich velikost ovlivňuje řada faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří:

Nedostatečná diferenciace keratinocytů

Při nekompletní diferenciaci keratinocytů tyto kožní buňky nedozrají až do své fáze korneocytů, tedy bezjaderných buněk, čímž vzniká problém zvaný parakeratóza, kdy dochází k urychlení procesu keratinizace, přeměny keratinocytů na korneocyty, která ale není dokončená.

Parakeratóza může mít řadu příčin, například zánětlivé procesy nebo nadbytek nenasycených mastných kyselin, jako je kyselina olejová, v kůži. Parakeratóza narušuje přirozený proces deskvamace kůže (odlučování odumřelých kožních buněk – korneocytů z povrchu kůže), což vede k jejich hromadění u vstupu do kožních pórů, jejichž otvory ucpávají a mechanicky je rozšiřují. Poslední vývojové stadium korneocytů, kdy jsou již bezjaderné, se naopak z povrchu kůže odlučuje mnohem snáze.

Jak diferenciaci korneocytů napomoci? Zvolte si extrakt z červeného jetele, který stimuluje diferenciaci kožních buněk, a tím urychluje odlučování odumřelých korneocytů z povrchu kůže.

Hyperseborea

Také nadbytečná produkce kožního mazu a jeho průtok skrze póry může mít za následek jejich rozšíření. Klíčovým faktorem, který produkci kožního mazu ovlivňuje, je hladina testosteronu. Právě proto rozšířenými póry trpí více muži než ženy. Testosteron se nicméně vyskytuje jak v mužském, tak ženském organismu, proto ovlivňuje produkci kožního mazu u obou pohlaví.

Na produkci kožního mazu vliv také enzym 5-alfa-reduktáza, který testosteron přeměňuje na dihydrotestosteron, který tvorbu kožního mazu výrazně urychluje a mimo to je zodpovědný například za typické mužské plešatění. U žen se velikost pórů může měnit během měsíce vzhledem ke změnám hladin hormonů v menstruačním cyklu. Produkce kožního mazu se obvykle snižuje s rostoucím věkem, proto se často u lidí, kteří v nižším věku trpěli mastnou pletí a rozšířenými póry, stav pleti se stářím zlepšuje.

I v případě hyperseborey napomůže červený jetel, který inhibuje aktivitu enzymu 5-alfa-reduktáza, a tím reguluje množství kožního mazu procházejícího póry.

Stárnutí pleti a snížení její pružnosti

Jak již víte, s rostoucím věkem se typicky produkce kožního mazu snižuje. Zhoršuje se ale také bohužel vlastní struktura pleti, dochází k degradaci kolagenu a elastinu, na čemž může mít navíc podíl i poškození volnými radikály a ultrafialovým zářením. To vše vede ke snížení elasticity pleti, jejíž uvolnění může mít za následek také povolení vnitřních stěn kožních pórů.

Dochází pak k jejich uvolnění a působením vnějších faktorů, jako je gravitace, dochází k otevření ústí pórů, které získává oválný tvar a začíná být viditelné i pouhým okem. V tomto ohledu se spolehněte na kyselinu mandlovou, která podporuje buněčnou obnovu pleti, čímž napomáhá zachovat její přirozenou strukturu a pevnost.

Ucpání pórů kožními lipidy

Ztvrdlý kožní maz může ucpat vnitřní část pórů, čímž brání volnému průniku nově vznikajícího kožního mazu. Pór se proto rozšiřuje, aby umožnil mazu prostup na povrch kůže. Výsledkem tohoto působení jsou opět rozšířené póry viditelné pouhým okem. I zde pomůže kyselina mandlová, který póry hloubkově pročišťuje a umožňuje volný průchod kožního mazu pórem na povrch kůže.

Konec článku