Proti akné vyzkoušejte vitamín C

Proti akné vyzkoušejte vitamín C
Rubrika: Problémy s pletí 26.02.2018
tisk

Už nevíte, jak si poradit s akné? Vyzkoušejte vitamín C, silný antioxidant, který navíc podpoří organismus i v případě léčby akné tetracyklinovými antibiotiky.

Ve vodě rozpustný vitamín C je základní živina. V organismu ovlivňuje řadu důležitých procesů, účastní se jeho antioxidace a působí jako kofaktor v mnoha důležitých enzymech, důležitá je i jeho role v syntéze kolagenu. Aktivní formou vitamínu C je L-askorbát, funkční jednotka kyseliny askorbové. Strukturně je tato slabá kyselina podobná jednoduchým cukrům, jako je glukóza. Pro správné fungování potřebuje organismus minimálně 90 mg (pro prevenci kurdějí je minimum 45 mg denně) vitamínu C. Tato dávka snižuje riziko rozvoje rakoviny, kataraktu a srdečních onemocnění. V případě onemocnění či stresu potřeby organismu na vitamín C stoupají.

Extrémní antioxidant s téměř nekonečnou působností

L-askorbát je silné redukční činidlo, které rychle neutralizuje škodlivé volné radikály, jako jsou reaktivní druhy kyslíku. Během tohoto procesu je L-askorbát oxidován na L-dehydroaskorbát. Tato jeho oxidovaná forma může být opět přeměněna na L-askorbát, a to aktivitou bílkoviny glutathionu a některými enzymy přítomnými v organismu.

Během reakce je produkována kyselina semidehydroaskorbová, ta ovšem může potenciálně utvářet reaktivní druhy kyslíku. S kyslíkem naštěstí reaguje jen velmi slabě, a proto namísto, aby z ní vznikl škodlivý volný radikál – superoxid, se dvě molekuly semidehydroaskorbové kyseliny propojí a opět utvoří L-askorbát a dehydroaskorbát. Ten je pak glutathionem přeměněn taktéž na L-askorbát.

Jak dokládají všechny tyto reakce, antioxidační aktivita každé molekuly vitamínu C je výrazně zesílená, protože vedlejší produkty antioxidační reakce se posléze opět přeměňují na aktivní formu vitamínu C.

Jak působí vitamín C proti akné?

Proti akné se vitamín C šikuje hned dvěma způsoby – antioxidačním mechanismem a svým podílem na syntéze kolagenu.

Pleť poškozená působením volných radikálů je jedním ze základu akné. Když na pleť mohou působit vnější toxiny, a zároveň se jejím prostřednictvím organismus zbavuje systémových toxinů, je třeba ji neustále chránit před volnými radikály.

Když radikály na kůži zůstanou, rozkládají bílkoviny a mastné kyseliny, které ji utváří, a narušují pH pleti. Kumulativně pak tyto účinky mění charakter pleti.

Volné radikály mohou například poškodit mazové žlázy a navýšit produkci kožního mazu. Pleť je kvůli tomu citlivější na bakteriální infekce. Bakterie jako Propionibacterium acnes, které způsobují akné, stav pleti už jenom zhorší. Objevují se vřídky, na pleti se hromadí odumřelé kožní buňky a póry jsou zanesené. Abyste zvrátili tuto řetězovou reakci, která vždy končí zanícenými pupínky, bojujte proti volným radikálům na pleti, třeba s využitím vitamínu C.

Vyzkoušet můžete také antioxidační gel na problémy s pletí Breakout Defence + Age Repair. Ten sice neobsahuje vitamín C, je ale plný jiných typů antioxidantů a patentovaných peptidů mědi, které působí proti oxidačnímu stresu pleti.

Breakout Defence + Age Repair Tam, kde většina výrobků selhala, nastupuje Breakout Defence + Age Repair. Vyzkoušeli jste již nekonečnou řadu přípravků na problematickou pleť a nikdy jste neviděli zlepšení? Přicházíme na trh se zcela jedinečným přípravkem, který zajišťuje antioxidaci problémové pokožky. Receptura neobsahuje oleje, Hlavní účinnou látkou je patentovaný antioxidant Copper PCA.
Skladem
Cena: 1 050 Kč

Pět způsobů, jak vitamín C redukuje akné:

Jaký vliv má kolagen?

Kolagen je hlavní strukturální bílkovina v organismu, která utváří pleť. Pokud není kolagenu v organismu dostatek, pleť je náchylnější ke vzniku pupínků akné. Důležitost kolagenu ilustruje i onemocnění kurděje. Bez kolagenu je kůže nestabilní a nemůže řádně zastávat svoji funkci ochranné bariéry.

Nejčastějším projevem nedostatku vitamínu C jsou kurděje, staré to námořnické onemocnění, v jehož důsledku se v organismu přestává syntetizovat kolagen, kůže začíná být stále jemnější, až houbovitá a barevně nestejnoměrná. Pro kurděje je typické krvácení ze sliznic a nehojící se rány na kůži.

Nemá-li organismus dost vitamínu C, kůže je měkká, a zranění se proto hůř hojí. Nízká hladina vitamínu C souvisí i s nestejnoměrným barevným tónem pleti. I proto je tedy vitamín C důležitým spojencem v boji proti akné.

Podpora při léčbě akné antibiotiky

Sekundárně proti akné působí vitamín C tak, že podporuje organismus při léčbě tetracyklinovými antiobiotiky a jejich analogy. Ty jsou účinné proti bakteriím způsobujícím akné, vedle P. acnes je to třeba Staphylococcus epidermis. Tetracykliny mají ale jeden nepříjemný účinek, pleť je kvůli nim citlivější na ultrafialové záření. Na kůži se proto mohou kvůli léčbě antibiotiky objevovat tmavé skvrny, které mohou být viditelné i na zubech, kostech či štítné žláze. Tuto pigmentaci způsobují oxidační reakce, vitamín C jako silný antioxidant může být proto její prevencí.

Dejte si céčko do žaludku i na pleť

Proti pupínkům si dopřávejte vitamín C jak vnitřně, tak topicky. Při aplikaci na pleť působí vitamín C okamžitě a místně, konzumovaný vitamín C má naopak účinek delší a komplexnější. 

Získat vitamín C lze z rostlinných i živočišných zdrojů. Mezi nejbohatší rostlinné zdroje patří ovoce a zelenina. Na rozdíl od zvířat si lidský organismus není schopen vitamín C syntetizovat. Vnitřnosti, především játra, jsou proto bohatým zdrojem tohoto vitamínu. Získat jej můžeme i z ústřic, tresky či mléka. Bohužel, během vaření a tepelných úprav dochází k velkým ztrátám vitamínu C. Příčinou jeho zničení je teplo jako takové i enzymatické mechanismy, které během vaření probíhají. Vzhledem k jeho rozpustnosti ve vodě odchází jeho část také do vody, z níž již není využita.

Konec článku