Mikrobiom kůže vám pomůže vypadat mladě. Seznamte se přátelskými bakteriemi na pleti

Mikrobiom kůže vám pomůže vypadat mladě. Seznamte se přátelskými bakteriemi na pleti
Rubrika: Problémy s pletí 22.10.2019
tisk

Věděli jste, že na povrchu lidské kůže se vyskytuje komplexní ekosystém sestávající z milionů mikroorganismů? Ty tvoří mikrobiom kůže, přirozenou populaci poskytující pleti ochranu před „zlými“ mikroorganismy, které naopak dělají vše pro rozvoj problémů pleti.

Mikrobiom je první ochrannou linií před nemocemi, infekcemi či útoky patogenů. Často se označuje také jako ochranný kožní plášť. V angličtině se dokonce označuje jako „kyselý plášť“ (acid mantle), protože jeho pH je mírně acidické, pohybuje se mezi 4,5 až 5,5. Toto lehce kyselé prostředí je přitom ideální pro pozastavení šíření patogenů, které milují alkalické prostředí.

Mikrobiom je sídlem širokého spektra bakterií, a pro naše dlouhotrvající zdraví i zdraví kůže je jeho dobrý stav klíčový. Stejně jako oční duhovka nebo otisky prstů je také náš mikrobiom unikátní pro každého jednotlivce. Nikdo nemá stejný mikrobiom jako vy!

Neuvěřitelně velká plocha kůže

O kůži se předpokládá, že zabírá plochu zhruba 2 metrů čtverečních. Do této plochy však nejsou započítané vlasové folikuly nebo mazové žlázy, které její povrch výrazně navyšují, a to až do výše 25 metrů čtverečních. A právě na této obrovské ploše sídlí mikroorganismy.

Různé druhy mikroorganismů mají různé preference, co se životního prostředí týče. Některé preferují prostředí s větším množstvím kožního mazu, jiné bez něj, mastnější či sušší. Faktory, které jejich výskyt ovlivňují, jsou mimo jiné věk, pohlaví, ale i strava člověka, zejména s ohledem na příjem tuku a cukru, stejně jako vnější podmínky typu klima nebo hygienické návyky.

Co je klíčem ke zdravému a zdraví prospěšnému mikrobiomu? Rovnováha. Změny v hodnotě pH, hladina hydratace a charakter vnějšího prostředí, to vše má na bakteriální osídlení kůže vliv. Pokud převáží “zlé” bakterie, objevit se může suchá pleť, zvýšená citlivost nebo třeba akné a záněty.

Změna pH pokožky souvisí s jejím stárnutím

Stárnutí pleti může vést k růstu pH kůže a snížení její antioxidační aktivity, a naopak k nárůstu aktivity enzymu metaloproteinázy. Běžná hodnota pH pokožky brání jejímu osídlení patogenními bakteriemi, napomáhá regulaci nežádoucí enzymatické aktivity a zachování dostatečné úrovně hydratace.

Stárnutím se pH pleti zvyšuje – začíná být více alkalické (zásadité), a na kůži se tím pádem může začít dařit „zlým“ bakteriím na úkor těch zdraví prospěšných.

Probiotika a prebiotika pro zdravou pleť

Když však pleti dodáte probiotika, která produkují v kůži acidické molekuly, napomůžete opětovnému snížení pH kůže. Aplikovat byste na pleť ale měli zároveň i prebiotika, která vyživují přátelské bakterie na kůži a podporují zdravý stav kožního mikrobiomu.

Přečtěte si o probioticích v péči o pleť:

Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť Probiotika odborníci vzývají již léta kvůli pozitivnímu účinku na střevní mikrofloru, ať už ve formě doplňků stravy nebo jejich konzumací například v podobě kefíru či kombuchy. Pro ještě lepší výsledky nicméně nyní dermatologové a kosmetičky doporučují aplikaci probiotik přímo na pokožku.

Některé kmeny bakterií, jako jsou laktobacily, navíc mohou produkovat antioxidanty, jako je superoxid dismutáza, které neutralizují škodlivé volné radikály, a pleť tak chrání před poškozením a stárnutím.

Zařaďte probiotika do péče o pleť

Probiotika pro obnovu mikrobiomu kůže najdete v produktech britské značky Medik8, jako je denní krém proti akné Balance Moisturiser nebo omlazující sérum s peptidy Liquid Peptides.

Liquid Peptides obsahuje prebiotika, která přirozenou rovnováhu kůže obnovují. Prebiotika jsou z chemického hlediska sacharidy. V peptidovém séru se vyskytují ve složce zvané biolin obsahující prebiotika inulin a gluko-oligosacharid.

Pozitivní na prebioticích je, že působí jako výživa výhradně pro pleť prospěšné bakterie, nikoliv pro škodlivé patogeny. Přátelské bakterie se pak na kůži množí rychleji než škodlivé, a výsledkem je obnova rovnováhy mikrobiomu.

Liquid Peptides - Omlazení s peptidy Sérum s peptidy Liquid Peptides proti vráskám omladí vaši pleť. Speciální technologie s 30% koktejlem peptidů se postará o redukci existujících vrásek a navíc zabrání jejich dalšímu formování. Vaše pleť bude jemná a vypnutá jako hedvábí!
Skladem
Cena: 1 350 Kč

Jedním z nejznámějších kmenů probiotik je Lactobacillus, který navíc působí i proti stárnutí pleti. Seznámit se s jeho účinkem můžete v ampulkách Monoderma Soy Calcium Supreme.

Jak lactobacillus působí?

Lactobacillus a další probiotika: Jak působí na pleť? Lactobacillus a další probiotika: Jak působí na pleť? Jestli si myslíte, že Lactobacillus a jiná probiotika najdete jenom v kefíru nebo jogurtu, jste na omylu. Jedním z posledních novinek kosmetické péče je využití těchto prospěšných mikroorganismů v topicky aplikovaných produktech.

Konec článku