Micelární voda, micelární pěna a další micelární produkty. Jak fungují?

Micelární voda, micelární pěna a další micelární produkty. Jak fungují?
Rubrika: Problémy s pletí 01.01.2019
tisk

Slovo micelární se v poslední době skloňuje v různých pádech i spojeních. Co je na micelární produktech tak převratného, a proč se nyní vyhřívají na výsluní popularity?

Micelárních produktů a vod existuje celá řada. Co se týče micelárních vod, obvykle je spojuje jejich složení – tedy voda a jeden či více druhů tenzidů (surfaktantů).

Co jsou to micely?

Tenzidy jsou čisticí molekuly s polaritou. Jejich hlavička je hydrofilní, tedy má ráda vodu, zatímco její konec je nepolární a hydrofobní, tedy vodu nemá rád. Když se do vody přidá dostatečné množství tenzidů a je dosaženo tzv. kritické koncentrace micel, začnou se tenzidy sdružovat do shluků zvaných micely.

Tenzidy společně formují kouli, kdy jsou jejich polární hlavičky nasměrované ven, a naopak jejich nepolární zakončení nasměrované dovnitř. Tyto hydrofobní ocásky jsou tak chráněny před vodním prostředím vně koule. Vnitřní část koule v sobě pak zadržuje jakoukoliv látku na bázi oleje.

Tenzidy nejen v kosmetice

Olej a voda se za normálních okolností nesnášejí a společně nefungují. Tenzidy jsou nicméně schopné navodit rovnováhu v takovém roztoku, kde se společně vyskytuje voda a olej. Olejovou složku sdružuje uvnitř koulí – micel, a ve vodě rozpustné složky mimo ně.

Tenzidy se přitom zdaleka nevyskytují jen v micelárních produktech. Najdeme je coby detergenty v mýdlech, sprchových gelech i šamponech. Pro lepší konzistenci se přidávají třeba do hydratačních emulzí, ale i do majonézy, kdy napomáhají sjednocení olejové a vodové složky produktu.

Jak čistí pleť?

Jakmile přijdou do styku s kůží, tenzidy začnou reagovat s v tucích rozpustnými molekulami na obličeji, jako jsou nečistoty, make-up nebo přirozený kožní maz. Výsledkem je, že do svého vnitřního prostředí začnou micely natahovat i tyto látky. Tím pádem se lépe dostanou z kůže, z níž je lze snáze odstranit. Plet je pak vyčištěná a osvěžená.

Micely k sobě v micelárním produktu nejsou pevně připojené, mohou se tedy snadno přeskupovat. Jakmile micelární vodu nalijeme na vatový tamponek, jejich hlavičky vstoupí do tamponku, kterou tvoří hydrofilní celulóza, zatímco lipofilní ocásky vykukují z tamponku ven. Díky tomu vzniká na vatovém tamponku vrstva přitahující olejovité látky. A protože jsou nečistoty, kožní maz, a dokonce i make-up látky povahy olejovité, micelární vody odličují a čistí pleť.

Když make-up odlíčíte vatovým tamponkem, vrstva lipofilních zakončení absorbuje make-up. Protože se však jedná jen o jednu vrstvu, pro celkové odlíčení pleti se bude hodit obličej odlíčit vícero tamponky, zejména pokud make-upu nosíte silnější vrstvu nebo máte mastnější pleť. Chcete šetřit přírodu a zároveň i svoji pleť? Zvolte namísto micelární vody micelární pěnu. Ta se po nanesení lehce smyje obyčejnou vodou, takže nebudete vatové tamponky vůbec potřebovat!

Smývat, nebo nesmývat?

Většina tradičních micelárních vod se z pokožky nesmývá, alespoň tak to udávají mylně jejich výrobci, a to může způsobit nemalé problémy. Na kůži kvůli tomu můžou zůstat zbytky make-upu, nečistoty, a hlavně potenciálně dráždivé tenzidy, které mohou nepřiměřeně reagovat jak s pletí, tak s produkty následně nanesenými na pleť. Jemné tenzidy, které se v micelárních vodách využívají, mohou narušovat křehkou kožní bariéru, proto je vhodnější je z pleti po mytí vždy smývat. Nesmývací micelární produkty mezi které patří většina běžných micelárních vod mohou tedy dělat „neplechu“.

My vám můžeme doporučit smývací micelární pěnu Micellar Mousse od Medik8. Bere si totiž to nejlepší, co nabízí micelární vody- tedy schopnost dokonale vyčistit pokožku pomocí micel, a zároveň se po omytí z pleti odstraní nejen produkt, ale také nečistoty uzavřené v micelách a zbytky tenzidů. Pleť je osvěžená, hloubkově vyčištěná a vyhlazená. Micellar Mousse využívá tradiční tenzidy a přírodní botanické čisticí složky, které pleť zbaví make-upu i dalších cizorodých látek.

Olejová složka pro hydrataci

Některé micelární produkty kromě tenzidů obsahují také olejovou složku, která je uzavřená uvnitř micel. V případě Micellar Mousse jsou micely obohacené o olivový olej, který nejen, že micelám napomáhá rozkládat olejové nečistoty na povrchu kůže, ale pleť také vyživují a obnovují její ochrannou lipidovou bariéru.

Konec článku