Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)

Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)
Rubrika: Problémy s pletí 27.07.2015
tisk

Nedávno jsme se v našem Magazínu krásy zaobírali možnostmi, jak se zbavit jizev po akné. Narazili jsme na chemický peeling, dermabrazi, ale i různé chirurgické možnosti jejich odstranění. Teď se zaměříme na slibované přírodní způsoby, jak s jizvami po akné bojovat.

Ještě předtím se mrkněte na zmiňovaný článek jak se zbavit jizev po akné.

A teď už můžeme přikročit k tomu, co vám napomůže zbavit se jizev po akné a dost možná to máte doma je špajzu.

Tak třeba med (ideálně raw med, ale dobře poslouží i klasický lesní), který dokáže pleť skvěle hydratovat. Malé množství jednoduše vmasírujte do pleti postižené jizvičkami a nechte tenhle zázrak působit. Pokud byste chtěli zároveň vyčistit na pleti póry, přidejte do medu trochu skořice. Stejně jako med má antibakteriální vlastnosti a pleť umí vyhladit a zmírnit v ní případný zánět. Když vynecháte skořici, je tento způsob péče vhodný i pro citlivou pleť. Další ingrediencí k přimíchání do medu je perlový prášek. Tento „poklad Orientu“ nejen, že dokáže zmírnit zanícení v pleti, ale navíc podporuje vyblednutí jizviček.

AHA-kyselina u vás v koši na ovoce

Nebo citron! Šťáva z citronu má na pleť bělící účinek a dokáže přírodně zesvětlit různé jizvičky, včetně těch způsobených akné. Aby také ne, vždyť se řadí mezi přírodní alfa-hydroxykyseliny, které se využívají při chemickém či enzymatickém peelingu. Jak na to? Vymačkejte šťávu z citronu a aplikujte ji špachtličkou přímo na pleť postiženou jizvami. Zároveň dejte pozor, abyste nepotřeli i oblast kolem jizviček. Po 15 minutách šťávu smyjte. Určitě ji nenechávejte působit déle, protože má výrazně kyselejší pH než kůže a mohlo by dojít k poleptání. Po omytí aplikujte hydratační krém, obsažená kyselina citronová totiž dokáže pleť pěkně vysušit. Pokud si nasadíte citronovou kůru, určitě v jejím rámci používejte i přípravky s ochranným SPF faktorem, protože šťáva z citronů umožní slunečním paprskům proniknout hlouběji do pokožky. SPF faktor a hydratační funkci v sobě bezvadně skloubí krém Advanced Day Total Protect.

Čerstvý gel z Aloe vera je skvělým zdrojem vitamínů, které napomáhají regeneraci pleti a blednutí jizev. Aloe je ale zároveň velmi jemná, nemusíte se proto obávat, že pleť podráždí. Navíc výborně hydratuje. Nejlepší je gel získat přímo z aloe vera. Zkuste si ji vypěstovat doma! Pak stačí jen ulomit kus „listu“, oloupat svrchní vrstvy a jemně vmasírovat gel do pokožky. Ideálně jej nechte působit půl hodiny, než ho smyjete.

Nejen na pálení žáhy je jedlá soda skvělá. Když použijete krystaly hydrogenuhličitanu jako peeling, budete koukat! Stačí smíchat prášek s trochou vody a vytvořit pastu, kterou si jemně vmasírujete do míst na pleti postiženou jizvami po akné. Po minutě pleť omyjte vlažnou vodu a hydratujte. I jedlá soda dokáže pořádně vysušit. A stejně jako u citronové šťávy vás i zde musíme upozornit, že není radno si s jedlou sodou zahrávat. Její pH je mnohem zásaditější než pH pleti, proto je třeba být při její aplikaci opatrní.

Sladké mámení

Trocha cukru neuškodí, a to ani pleti. Pokud se obáváte použití jedlé sody, pak si zkuste vytvořit vlastní domácí peeling, který zhojí jizvičky po akné, z cukrové třtiny. I ta totiž obsahuje alfahydroxykyseliny, které odstraňují odumřelé kožní buňky a podporují regeneraci pleťových buněk. Určitě sáhněte po „bio“ třtinovém cukru a panenském olivovém oleji. Tyto dvě ingredience smíchejte, přidejte pár kapek citronové šťávy a máte v ruce perfektní exfoliační činidlo. Naneste jej na jizvičky a opět nechte čtvrt hodiny působit. Po omytí aplikujte, jak jinak, hydratační krém. 

Tak vidíte, že i ve vlastní kuchyni najdete spousty nástrojů, jak s jizvičkami po akné zatočit. Důrazně ovšem doporučujeme každou zmíněnou proceduru konzultovat nejdříve s odborníkem!

Konec článku