Jizvy. Co dělat, aby byly co nejmenší a nejméně viditelné?

Jizvy. Co dělat, aby byly co nejmenší a nejméně viditelné?
Rubrika: Problémy s pletí 06.10.2019
tisk

Jizvy a jizvičky se objevují, když dojde k traumatu kůže, ať už se jedná o úraz, nebo o lékařský zákrok. Hojivé procesy v kůži lze podpořit, a tím viditelnost jizev zcela minimalizovat.

Kdykoliv dojde k poškození kůže, přirozenou obrannou reakcí organismu je spouštění hojivých procesů. Ty uzavírají pleť, nicméně mohou být i důvodem vzniku jizvy, zejména při nedostatečné péči o pokožku, a samozřejmě i v závislosti na charakteru poškození kůže. Hojení kůže má tři fáze – zánět, proliferace a remodelace.

Na začátku je zánět kůže

Počátek zánětu lze vystopovat v narušení kapilár a započetí homeostatické (srážecí) kaskády. Vnitřní obsah cév začíná utvářet fibrinové sraženiny, které jsou tvořené fibrinovou sítí, červenými krvinkami a krevními destičkami. Tento provizorní extracelulární matrix ve zranění umožňuje migraci různých buněk, které se dále účastní vlastního procesu hojení.

Druhou fází je proliferace, která startuje v oblasti zhruba čtyři až pět dní po poranění, společně s migrací fibroblastů do matrix. Mezi dvěma až čtyřmi týdny nahrazují fibroblasty přítomný fibrin, a utváří hutnější mezibuněčnou hmotu (extracelulární matrix) tvořenou kolagenními vlákny.

Oproti klasické tkáni již v poraněné tkáni nejsou přítomna vlákna elastinu. Právě kvůli tomu nejsou jizvy pružné, a naopak zjizvená tkáň bývá tuhá, pevná. Další důležitou vlastností této druhé fáze je vnitřní epitelizace keratinocytů z okraje rány. Rána se začíná stahovat mezi desátým a dvanáctým dnem, nicméně tento čas je závislý na hloubce a úrovni poškození i charakteru kůže.

Jaké jsou typy jizev? Přečtěte si o tom v článku věnovaném jizvám:

Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek Každá jizva má svůj příběh. Jenže my nežijeme s indiány v rezervaci, abychom byli nuceni nechávat si tyto „známky z boje“ na kůži pro společenskou prestiž. Klidně se je můžeme nechat odstranit, v současné doby existuje mnoho způsobů.

Jizva může vzniknout remodelací

Poslední fází je fáze remodelační, která obvykle započíná tři týdny po poranění kůže. Snižuje se obsah fibroblastů, uzavírají se cévy a zpevňují se kolagenní vlákna. Průběžná produkce kolagenu, ale zároveň jeho degradace, remodeluje tkáň v místě poranění až šest měsíců od incidentu. Tehdy dochází k vyvážení produkce a rozpadu kolagenu, a již nedochází k výraznějším změnám jeho množství. Je to remodelační fáze, která nejvíce určuje to, tak jizva bude vypadat. Pokud se jedná o jizvu tvořenou řezem, pak může takřka vymizet.

Minimalizujte jizvy

Rady lékařů bývají obdobné – pečovat o kůži, výživně se stravovat a využívat silikonového krytí jizev. Oblast poranění je třeba udržovat čistou a pravidelně ji omývat vodou a mýdlem, abyste z lokality odstranili nečistoty a případné choroboplodné zárodky.

Jizvu byste měli udržovat hydratovanou, třeba silikonovým gelem nebo jinými hydratačními, topicky aplikovanými produkty. Někteří lékaři nedají dopustit na vazelínu, která na kůži utvoří lehký ochranný film, podobně jako silikonové náplasti. Pokud se jizva nachází na místě, které není kryté oblečením, vhodné je používat také širokospektrální produkt na opalování s SPF alespoň v hodnotě 30, což minimalizuje barevné nerovnosti kůže.

Jak funguje silikon na jizvy?

Silikonové náplasti a gely napomáhají zesvětlení, povrchovému vyrovnání a zjemnění jizev. Silikonový gel navyšuje hydrataci stratum corneum, svrchní vrstvy kůže, což usnadňuje produkci fibroblastů a kolagenu. Reguluje také expresi růstových faktorů. Některé z nich mohou zvyšovat hladinu enzymů, které rozkládají nadbytečný kolagen. Silikonové krytí tak reguluje syntézu kolagenu a minimalizuje vznik vystouplých či keloidních jizev.

Silikonové náplasti a gel také chrání zjizvenou tkáň před bakteriemi, minimalizují tak riziko infekce či zánětu, které mohou mít za následek nadměrnou produkci kolagenu a velké množství zjizvené tkáně. Vliv na to, jak bude jizva vypadat, určuje také zásobení lokality krví, tloušťka kůže a její barevný odstín, a také celkový stav imunitního systému.

Jak pečovat o jizvy po akné?

Jizvy po akné jsou samostatnou kategorií jizev, která vyžaduje zvláštní typ péče. Seznámit se s ní můžeme v našem článku zaměřeném na toto téma:

Jizvy po akné. Konečně se jich zbavte Jizvy po akné. Konečně se jich zbavte I když už akné nehyzdí vaši tvář, dost možná vám na něj zbyly nežádoucí vzpomínky v podobě jizviček po akné. Naštěstí je možné je odstranit nebo alespoň zlepšit jejich vzhled, ať už jsou zarudlé, vyvýšené nebo naopak na kůži tvoří prohlubně.

akné se ale nepojí jen jizvičky, ale také pozánětlivá pigmentace. Jakkoliv mnohdy bývá velmi úporná, i jí se lze zbavit. Jak? Přečtěte si o tom v článku na téma flíčky po akné.

Tmavé skvrny po akné a jizvičky. Jak se jich zbavit? Tmavé skvrny po akné a jizvičky. Jak se jich zbavit? Jako by nestačilo, že se nám na pleti čas od času vysemení pupínek akné, ale ještě po něm na kůži většinou zůstává nehezká vzpomínka v podobě jizvičky nebo tmavého fleku – tzv. pozánětlivé hyperpigmentace.

Konec článku