Bouráme mýty o čištění pleti

Bouráme mýty o čištění pleti
Rubrika: Problémy s pletí 23.02.2015
tisk

Není pravda vše, co se o čištění pleti a pleti jako takové dočtete na internetu. Vybrali jsme si čtyři mýty, které je podle nás třeba vyvrátit!

1. Póry je třeba před čištěním otevřít

Ačkoliv spousta výrobců kosmetických produktů tvrdí, že jedině ten jejich dokáže ve spojení s teplou vodou otevřít póry a usnadní tak jejich čištění, tohle tvrzení zkrátka ve světle faktů neobstojí. Póry svoji velikost nemění, ba dokonce se ani neotevírají či nezavírají. Ve skutečnosti je to právě teplá voda, která uvolňuje nečistoty, mastnotu a make-up uvnitř pórů. Když se nečistoty uvolní, je pak logicky jednodušší pleť vyčistit. Nicméně to rozhodně není tak, že se póry otevřou, nečistoty z nich vypadají, a pak se zase zavřou.

Obdobně jako samotná teplá voda fungují různé čistící přípravky na pleť, samozřejmě ale s mnohem větší intenzitou. Třeba peeling si na pomoc místo teplé vody může brátaktivní látky, jako kyselinu L-mandlovou a kyselinu salicylovou. Na rozdíl od drhnutí pleti teplou vodou vám ale u specializovaných přípravků při jejich správném použití nehrozí žádné nebezpečí. To u teplé vody nelze říci – pokud byste si totiž pleť čistili až příliš teplou vodou, zbavíte svoji pleť důležitého přirozeného mazu. Ten je pokožce vlastní a jeho nedostatek se posléze projevuje podrážděním, zčervenáním a pocitem suché pleti. Tohle určitě známe každá na vlastní kůži!
 

2. Bez zkrášlujících procedur ani ránu

Různé rituály péče o pleť, na kterých v současnoti tvrdě „rejžuje“ nejeden spa a kosmetický salon, nejsou samospásné. Určitě jsou příjemné, určitě pleť (dočasně, zhruba v horizontu pár dnů po proceduře) rozzáří, ale zázračnou moc, aby změnily strukturu pleti v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, to nemají. Například pokud řešíte problém s akné, vyplatí se více než návštěva kosmetického salónu na proceduru spíše zajít za dermatologem. Personál v salonu často poskytuje tu samou rutinní péči každému, a to je přesným opakem toho, je třeba. Každý člověk je přece individualita, a platí to i u pleti a péči o ni.

 

3. Z čokolády a tučného jídla budete mít pupínky

Chleba se sádlem nebo čokoládové tyčinky sice nejsou úplně ideálním zdrojem živin a rozhodně je nelze považovat za zdravé – ať už pro celé tělo, nebo jenom pro váš pas, ale svádět na ně naše pupínky, to bychom podle odborníků neměli. Na druhou stranu, provázanost projevů akné a stravy je evidentní. Pokud vás trápí nesrovnalosti pleti, omezte jídla bohatá na sacharidy a mléčné produkty. Spíš z nich vám může na tváři „něco vyrašit“.
 

4. Přírodní rovná se nejlepší

Díky propracovanému marketingu se v posledních letech rozjela přímo „přírodní“ mánie. Vše, co má nálepku „přírodní“, se hodnotí jako to pravé ořechové pro vás. Nic ovšem neprokazuje, že co je přírodní, je účinnější a bezpečnější. Navíc, ohledně označování produktů slovem „přírodní“ panuje značná volnost, regulace v tomto odvětí poněkud pokulhává. Mimochodem, pořádnou alergickou reakci vám může způsobit úplně stejně látka extrahovaná přímo z přírody, jako ta vyrobená v laboratoři. Nejlepší zkrátka je nepodléhat falešným trendům a najít si produkt, který vaší pleti bude vyhovovat, a ten používat. Bez ohledu na to, zda jsou jeho ingredience 100% přírodní, či nikoliv.

Konec článku