Alkohol v péči o pleť. Škodí nebo pomáhá?

Alkohol v péči o pleť. Škodí nebo pomáhá?
Rubrika: Problémy s pletí 26.10.2018
tisk

S alkoholem v péči o pleť to není jednoduché, názorů na něj se vyskytuje celá řada. Je tedy pro pleť opravdu tak špatný, jako tvrdí někteří, nebo je to celé trochu jinak?

Je všeobecně známo, že alkohol je v rámci kosmetické péče problematickou složkou. Nemusí to tak být ale vždy. Není totiž alkohol jako alkohol!

Alkohol čili denaturovaný alkohol

Začněme nicméně tím alkoholem, který si pod tímto označením všichni představíme, tedy denaturovaný alkohol, jenž ve výpisu ingrediencí můžete najít také pod označením SD/CD Alcohol či Alcohol denat. Tento těkavý alkohol vysušuje pleť, na druhou stranu jej ale na kůži necítíte. Zajistí také její okamžité odmaštění a coby složka kosmetického přípravku zajistí jeho rychlé vstřebání do kůže.

Je tu jedno „ale“

Tato pozitiva, která pleti denaturovaný alkohol přináší, jsou totiž jen krátkodobá. Z dlouhodobého hlediska pleti naopak škodí, a je úplně jedno, jestli je vaše pleť suchá, normální či mastná. Všechny typy pleti alkohol vysouší a narušuje jejich ochrannou bariéru, soudržnost, výživu a schopnost regenerace.

Pravidelná aplikace také pleť zbavuje látek, které jsou pro její zdraví důležité, především kožních lipidů. Výsledkem dlouhodobého používání produktů s obsahem alkoholu je oslabená pleť náchylná k poškození a nedokonalostem.

Nevhodný i pro mastnou pleť?

Pro mastnou či aknózní pleť se sice na první dobrou může zdát alkohol v kosmetickém produktu jako skvělá volba, ale nic není zadarmo. Žádoucí zmatnění pleti je jen dočasné. Alkoholem totiž z povrchu kůže nežádoucí kožní maz snadno setře, nicméně pleť agresivně zbaví jejího „ochranného štítu“, a v reakci na to začne produkovat mazu ještě o něco více. Výsledkem jsou rozšířené póry, komedony a pupínky, a samozřejmě ještě o něco lesklejší pleť.

Dost možná jste se také setkali s tvrzením, že obsažený alkohol zlepšuje v produktech absorpci dalších látek do kůže. Pravda sice je, že vitamín A nebo vitamín C alkohol pomůže vstřebat, nedělá to ovšem takovým způsobem, abychom mu za to mohli tleskat. Naruší totiž povrch kůže, která pak logicky další látky přijme snáze.

Alkohol poškozující pleť

Na druhou stranu může přijmout do svých hlubších vrstev i látky, které do nich nepatří a mohou způsobit podráždění. O tom, že poškozený povrch pleti je vstupní branou pro patogeny, není nutné hovořit. Topická aplikace alkoholu může navíc zapříčinit i nárůst transepidermální ztráty vody, která vede nejen k suché pleti, ale také jejímu předčasnému stárnutí a rozvoji jemných rýh a vrásek.

Existují naštěstí i sofistikovanější metody, jak zlepšit vstřebatelnost aktivních látek do kůže, které zároveň zvládnou minimalizovat podráždění. Už jste slyšeli o třeba o technologiích enkapsulace a postupného uvolňování? Dosyta si jich můžete užít například v retinolových sérech britské firmy Medik8.

Prospěšné mastné alkoholy

Nezatracujte však všechny typy alkoholu. Některé dokáží být pleti skutečně prospěšné, a to i z dlouhodobého hlediska. Jmenují se mastné alkoholy a jedná se o alifatické alkoholy odvozené od tuků a olejů.

Na rozdíl od denaturovaného alkoholu pleť ani nevysušují, ani nedráždí, jsou jí naopak prospěšné. Ve výpisu složek hledejte Stearyl Alcohol, Cetearyl Alcohol či Cetyl Alcohol. Podporou jsou především pro sušší pleť, v menším množství jsou vhodné pro všechny typy kůže. V produktu zajišťují stabilitu a zlepšují jejich texturu, pleť hydratují, vyživují a zjemňují. Vedle toho na ní utváří jemný ochranný film, který ale není mastný.

Konec článku