Proč mi na jaře padají vlasy?

Proč mi na jaře padají vlasy?
Rubrika: Péče o vlasy 27.04.2015
tisk

Sezónní padání vlasů nás nejvíce postihuje na jaře a na podzim. Namísto ztráty 50 až 100 vlasů denně, což je běžná každodenní ztráta, se kterou tak nějak musíme počítat, se může stát, že ztratíme mnohem více. Dobrá zpráva na konec? Tohle plešatění není navždycky.

Zatímco v průměru v průběhu roku se rozmezí, kolik vlasů denně vypadá, pohybuje spíše na nižším limitu, který činí asi 50 vlasů, během období sezónní ztráty vlasů se vyšplhá až nad 100 vlasů denně, v některých z konkrétních případů i mnohanásobně více.

Přesto, že příčiny tohoto sezónního plešatění nejsou zcela objasněny, průzkumy skýtají vědecké vysvětlení – sezónní ztráta vlasů má co dělat se změnami hladin hormonů prolaktinu a melatoninu v lidském těle, které způsobují změny v životním cyklu vlasu.

Příliš mnoho "telogenu"

Ten je složen ze tří fází, přičemž třetí, telogenní, je „konečná“, však se jí také říká fáze vypadávání. A během jarních a podzimních měsíců často dochází k tomu, že se do telogenní fáze posune kvůli hormonální nerovnováze větší procento vlasů než obvykle.

Ztrátu vlasů člověk obvykle zaregistruje až v momentě, když mu chybí 15% skalpu!Toto plešatění naštěstí není nevratné a trvá zhruba dva měsíce (když už se objeví). Nemusíte se proto obávat. 

Znepokojení je na místě až v momentě, kdy zvýšené padání vlasů přetrvává.A co tedy na jaře ovlivňuje prolaktin a melatonin a způsobuje, že dochází k vypadávání vlasů? Zejména je to kolísání intenzity slunečních paprsků. Vezměte si to sami – na jaře se pořád střídá sluníčko a mraky. Třeba letos jsme si aprílového počasí fakt užili, takže pokud vám řídne kštice nebo máte pocit, že se vám dělají kouty na hlavě, nezoufejte si. Možná by se tenhle fenomén mohl jmenovat místo sezónního plešatění například „aprílové padání vlasů“, co říkáte?

Jestli ale ztrátu vlasů řešíte a chcete jí předejít, doporučíme vám jediné – pořiďte si některý z výrobků Renokin, které podporují přirozený růst vlasů. Jak funguje? Přečtěte si to v článku o vlasové kosmetice Renokin.

Konec článku