Na podzim vypadávají vlasy více. A my víme, proč!

Na podzim vypadávají vlasy více. A my víme, proč!
Rubrika: Péče o vlasy 23.10.2015
tisk

S ročním obdobím, kterého si momentálně naplno užíváme, se pojí spousta hezkých věcí – listy zbarvené do oranžova, pouštění draků, zapalování svíček… Jenže mimo tyto pozitivní záležitosti máme s podzimem spojenou i jednu dost nepříjemnou, a to zvýšené vypadávání vlasů.

Podzim je vůbec, co se účesu týče, tak trochu rizikové roční období. Nejen, že fičí a prší, takže pořádný styling je takřka nemožný, ale švýcarští vědci kromě toho prokázali, že na podzim nám opravdu vypadává více vlasů než během jiných ročních období.

Ve studii publikované v žurnálu Dermatology zkoumali vědci 823 žen po dobu více než šesti let a zjistili, že ženy ztrácí nejvíce vlasů během podzimu.

Za všechno může... sluníčko?

Pro logické vysvětlení je ovšem nejprve třeba říci si něco o normálním růstovém cyklu vlasu. Vlas se v růstové fázi nachází většinou po dobu dvou až šesti let. V jednu chvíli se obvykle 90% vlasů na hlavě nachází právě v této růstové fázi, zatímco zbytek zůstává ve fázi klidové, tzv. telogenní. Ta trvá mezi dvěma až šesti týdny. Po jejím skončení vlas vypadne a vlasový váček začne produkovat nové vlasové vlákno (pokud není postižen některým z vlasových onemocnění jako například alopecie areata či androgenní alopecie).

Průzkum provedený švýcarskými vědci přinesl jedno poznání – ženy zahrnuté do studie měly největší poměr vlasů v klidové, telogenní fázi v červenci, přičemž tato fáze u většiny z nich skončila zhruba po sto dnech, tedy v říjnu. A jak tato fáze končí? Ano, vypadnutím vlasu.

Ale proč máme zrovna během července v telogenní fázi nejvíce vlasů? Vědci došli k hypotéze, že se jedná o evoluční záležitost: organismus se snaží zadržet vlasy na hlavě, aby chránily pleť před ostrým letním sluncem.

Stav vlasů jako varování

Kromě toho jsou vlasy neuvěřitelně citlivý barometr. Buňky vlasů jsou druhými nejrychleji produkovanými buňkami v těle (po kostní dřeni), takže jsou to právě vlasy, na kterých bývá jako první vidět, že v organismu něco není v pořádku. Nedobrý stav vlasů tak může být varovným signálem v momentě, kdy se ještě žádné jiné symptomy problému neobjevují.

Vlasy totiž v podstatě nepotřebujeme k přežití. Rozhoduje-li se organismus, zda podpořit v růstu vlasová vlákna, nebo zásobit krví s vitamíny důležité životní orgány, „rozhodne“ se vždy pro druhé zmíněné.

Zajímá vás tematika plešatění a padání vlasů? Podívejte se do naší sekce Péče o vlasy, kde se tomuto tématu věnujeme.

Jak proti podzimnímu padání vlasů bojovat?

Domluvte si schůzku s kadeřníkem

Odborník vám pomůže toto přechodové období z teplého do relativně studeného počasí překonat. Nový sestřih dodá vlasům novou sílu a lesk.

Dávejte si pozor, co jíte

Všichni víme, že vlasy je potřeba vyživovat. Nejlépe uděláte, když jim dodáte všechny živiny, které pro svůj růst potřebují – proteiny, vitamíny a minerály. Strava by proto měla být bohatá na ryby, mléko, mléčné produkty a maso. Vitamín A, vitamín E a vitamín D3 jsou obzvláště důležité, stejně jako selen, lutein, koenzym Q10, zinek, měď a železo. Vynechat byste naopak měli saturované tuky a naopak konzumovat jídla bohatá na nesaturované tuky. A taky je samozřejmě důležité pít hodně vody. Víte, že 24% vlasu je vlastně voda?

Vodu tedy dodejte tělu sami, o všechny živiny se postará třeba doplněk stravy Beautiful Hair by ANNA BRANDEJS.

BEAUTIFUL HAIR by ANNA BRANDEJS Vlasy jsou korunou krásy, zachovat si jejich hustotu a zdravý vzhled nebývá jednoduché. Vlasy jsou velmi citlivé na výživovou nerovnováhu. BEAUTIFUL HAIR by ANNA BRANDEJS dodá vlasovým váčkům všechny živiny důležité pro jejich výživu i ochranu před poškozením stresem, špatnou životosprávou či znečištěním. Světově unikátní složení doplňku stravy navrhla sama Anna Brandejs, aby zastavoval stárnutí vlasů, jejich vypadávání i šedivění.
Skladem
Cena: 800 Kč

Zbavte se stresu

Zvýšený stres vede ke stažení cév, a ty pak omezují „dodávky“ prospěšných živin do vlasů. Čím více stresových událostí prožíváme, tím méně jsou naše vlasy vyživené. Existuje spousta možností, jak se stresu zbavit. A méně stresu pomůže jak vašim vlasům, tak celkovému zdraví organismu, kvalitnímu spánku a životní pohodě.

Podlehněte sportu

Sport je zcela univerzální prostředek k zachování krásy. Nejen proto, že nám napomáhá získat krásnou postavu, ale také proto, že se díky fyzické aktivitě a pocení zbavíme toxinů, které se v našem těle přirozeně kumulují. 

Když se stane fyzická aktivita neoddělitelnou součástí vaší denní rutiny, nezapomeňte si po každém náročném cvičení, kdy se z vás po „jen lil“, vlasy umýt. Snížíte tak kyselost pokožky hlavy. Šampon na vlasy aplikuje krouživými pohyby připomínajícími masáž, podpoříte tak cirkulaci krve v pokožce, a tím pádem její větší zásobení potřebnými živinami. Hlavu masíruje jednu až dvě minuty, pak už můžete pokračovat v oplachování a nanášení kondicionéru, balzámu či masky.

Konec článku