Věděli jste, že retinal působí 11x rychleji než retinol?

Věděli jste, že retinal působí 11x rychleji než retinol?
Rubrika: Omlazení pleti 29.06.2018
tisk

Že jste o retinalu ještě neslyšeli, a znáte jenom retinol? Tak v tom případě pokračujte ve čtení. Určitě si tohoto anti-aging všeuměla budete chtít na své pleti také vyzkoušet.

Retinal patří podobně jako retinol do rodiny vitamínu A. Vitamín A obnovuje povrch pleti a minimalizuje nedostatky, pokožku rozjasňuje a osvěžuje.

V noci omlazuje pleť

Během noci, kdy v pleti naplno jedou regenerační a opravné procesy, navyšuje retinal produkci kolagenu a pleti propůjčuje zářivý vzhled. Působí proti nadměrné pigmentaci, redukuje viditelné známky stárnutí pleti, a navíc napomáhá proti akné. Účinkuje přímo na DNA kožních buněk, navyšuje produkci kolagenu a podporuje zachování existujícího elastinu.

Vedle toho také ztenčuje svrchní vrstvu kůže stratum corneum, ale naopak posiluje další vrstvy epidermis, tedy stratum basale, stratum spinosum, stratum granulosum a stratum lucidum. Pokožka tak získává nejen pevnost, ale také bezchybný, zářivý vzhled.

Retinaldehyd alias retinal

Ve výpisu složek kosmetického produktu můžete retinal najít také pod označením retinaldehyd, jako třeba v případě Crystal Retinal 6 a Crystal Retinal 10 od Medik8.

Z rodiny retinoidů určitě znáte zmiňovaný retinol a také kyselinu retinovou, kterou však již nekoupíte volně, ale dostupná je pouze na lékařský předpis, často coby lék proti akné. Hlavní účinek kyseliny retinové tkví spíše v jejích anti-aging benefitech, kdy redukuje vrásky a jemné linky a celkově pleť chrání před (předčasným) stárnutím.

Dráždivá kyselina retinová

Oproti ostatním formám vitamínu A je ale kyselina retinová vůči pleti často velmi dráždivá, mnohem víc než retinol. Očekávat byste v případě její aplikace měli svědění pleti, olupování, začervenání a delší dobu, než si na její aplikaci pleť zvykne.

Kyselina retinová obsažená v topicky aplikovaných produktech skutečně do pleti prochází, což je důležité z hlediska účinnosti. Existuje však i druhý mechanismus, který je vůči pleti mnohem přátelštější – specializované enzymy, které kyselinu retinovou vytvoří přímo v pokožce z topicky aplikovaného retinalu.

Také další typy retinoidů, především retinol, ve svém důsledku v pleti skončí ve formě kyseliny retinové, vyžadují však více kroků pro svou přeměnu. Například retinol se v pleti činností enzymů musí přeměnit nejprve na retinal, a až poté na kyselinu retinovou.

Retinal dráždí méně

Právě díky tomu, že přeměna retinalu na kyselinu retinovou je pouze jednokroková, snižuje se riziko podráždění pleti. Produkty s retinalem jsou proto vhodné pro všechny typy pleti včetně pleti citlivé.

Retinal napomáhá pročistit povrch pleti a póry, z nichž eliminuje odumřelé kožní buňky, kožní maz i nečistoty. Minimalizuje tím pádem rozšířené póry, které jsou méně viditelné a hloubkově čisté. Retinal navíc navyšuje tvorbu kyseliny hyaluronové v kůži, čímž zlepšuje její hydrataci a dodává objem. Obojí se hodí v boji proti vráskám a jemným linkám.

Chcete důkazy?

Přečtěte si o tom, jak retinal posiluje pleť a navyšuje její elasticitu a hlavně, jak podporuje zdraví a mladistvý vzhled pleti poškozené slunečním zářením (UVA paprsky). Podle této studie obnovuje v pleti kolagenová a elastinová vlákna a jeho pravidelným používáním lze jejich obsah v poškozené pleti navrátit na stejnou úroveň jako v pleti bez poškození. Jeho účinek je potvrzen studiemi také v případě redukce známek fotostárnutí pleti.

Retinal působí i proti akné, protože z povrchu pleti odstraní bakterie P. Acnes, původce zanícených pupínků, a zabraňuje jejich dalšímu množení.

I přesto ale zůstává vůči pleti jemný a nedráždivý, můžete jej bez obav kombinovat i s dalšími účinnými látkami, třeba jemnými AHA kyselinami. Podobně jako v případě retinolu, také u retinalu se doporučuje nechat pleť jeho působení postupně zvyknout.

Retinal, nebo raději tradiční retinol?

Oba působí podobně, retinal je však oproti retinolu mnohem účinnější, na kůži působí až 11x rychleji. Díky tomu je perfektní pro zralou pleť, na níž bude jeho efekt dramatický a na níž dojde k rapidní viditelné redukci jemných linek a vrásek. U mladší pleti, kdy není nutný tak rychlý „zásah“, postačí starý známý retinol.

Výjimkou je mladá pleť aknózní a mastná, u níž lze retinal jen doporučit. Oproti retinolu a dalším derivátům vitamínu A působí retinal přímo proti aktivitě bakterií a jejich množení. S pravidelným používáním dojde k redukci akné, dlouhodobému pročištění pokožky a úlevě od pupínků.

Konec článku