Tohle byste měli vědět, než své pleti dopřejete chemický peeling

Tohle byste měli vědět, než své pleti dopřejete chemický peeling

Chemický peeling, který se řadí mezi ošetření zvaná resurface, vás zbaví vrásek i dalších problémů s pletí. Než se na něj však vypravíte, seznamte se s tím, co vás čeká!

Označení resurfacing či resurface používáme pro několik typů ošetření, při nichž je odstraněna svrchní vrstva či vrstvy kůže (tzv. exfoliace), pod níž se odkryje nová jemná pokožka bez vad. Protože se ovšem jedná o náročnější ošetření, provádí jej lékař či plastický chirurg. Cílem resurface je odstranění abnormální tkáně a hrubé kůže, podpora růstu nové kůže a stimulace produkce kolagenu a elastinu v pleti. Resurfacing vás zbaví jizev, jizev po akné i vrásek a jemných linek.

Jaká ošetření se mezi resurfacing řadí? Jsou to chemické peelingy, enzymatické peelingy, dermabraze, laserový resurfacing a další. My se dnes zaměříme na oblíbené chemické peelingy.

Než se rozhodnete chemický peeling podstoupit, je vhodné s lékařem probrat následující:

  • Zda ošetření skutečně (a bezpečně) odstraní vrásky a další problémy, které jím chcete vyřešit
  • Hloubku ošetření, a zda je v této hloubce ošetření pro vaši pleť stále bezpečné
  • Zkušenosti a schopnosti lékaře
  • Dobu rekonvalescence a také to, co během ní čekat
  • Možné komplikace (čím hlubší ošetření, tím vyšší riziko komplikací, například infekce)
  • Jak dlouho efekt ošetření vydrží

Chemický peeling, který se často označuje i jako chemochirurgie, napomáhá obnovit pleť s vráskami, jemnými jizvami a dalšími vadami. S využitím různých typů kyselin a dalších látek odstraní svrchní vrstvu pleti a nová pleť, která se odhalí a následně „doroste“, vypadá svěží a mladší. Ošetření je velmi účinné zejména pro oblast horního rtu, omladí však celý obličej.

Pozor na oční okolí

Obecně však není vhodné chemický peeling provádět v oblasti kolem očí. To lze jedině s nižší koncentrací kyselin, kterou mají peelingy vyloženě určené na tuto citlivou pleť, jako například peeling EyePeel na vrásky kolem očí.

Existují různé typy kyselin a peelingových metod, které ovlivňují jeho hloubku, je proto zásadní, aby vám jej aplikoval skutečný odborník, který dokáže vybrat nejlepší metodu a hloubku dle vašeho typu pleti a očekávání.

Průběh chemického peelingu

  • Pleť, na kterou lékař aplikuje peeling, je nejprve třeba řádně vyčistit a odstranit z ní bakterie.
  • V závislosti na hloubce peelingu je možné použít analgetika. V případě hlubokého peelingu někdy lékaři doporučují jeden až dva dny před ošetřením užívat preventivně antibiotika, aby se zamezilo rozvoji infekce.
  • Kyseliny a další chemické látky lékař aplikuje přímo na pleť. Jedná se zpravidla o vysoké koncentrace alfa-hydroxykyselin, beta-hydroxykyselin a kyseliny trichloroctové. V některých případech se na pleť 4 až 6 týdnů před peelingem aplikuje retinol či alfa-hydroxykyselina a posléze se navazuje jejich aplikací den po chemickém peelingu. Toto nadstavbové ošetření má zlepšit účinek peelingu a snížit riziko vzniku barevných nerovností na pleti.
  • Během prvních 24 hodin od aplikace chemického peelingu se na pleti objeví stroupky či suchá krusta.
  • Od dermatologa obdržíte po ošetření instrukce, jak se o pleť po návratu domů starat (mimo jiné je nutné pleť chránit přípravky s SPF faktorem a nevystavovat ji slunci). Ty důsledně dodržujte, jedině tak zaručíte správné hojení pleti a vyhnete se komplikacím.
  • Během hojení je viditelná vrstva pleti tmavě červená, ale v průběhu regenerace se postupně zesvětlí.
  • Doba hojení je závislá na hloubce peelingu. U peelingů, které odstraňují svrchní vrstvu pleti, obvykle hojení trvá jeden až čtyři dny. U hlubokých peelingů může trvat plné zhojení v řádu měsíců.

Možné komplikace

Komplikacím je obecně možné se vyhnout správnou volbou peelingu a správnou péčí před a po ošetření. Mezi nejběžnější nežádoucí efekty patří:

  • Infekce
  • Zjizvení či strnulost
  • Ektropium (odstávání spodních očních víček)
  • Změny barevného tónu pleti
  • Pupínky
  • Permanentní zarudnutí ošetřovaných oblastí
Starší články:
7 nejčastějších kosmetických hloupostí, s nimiž se setkáte v časopisech
Omlazení pleti4.5.2016

7 nejčastějších kosmetických hloupostí, s nimiž se setkáte v časopisech

Z různých magazínů, online blogů či videí na YouTube se na nás hrne spousta různých tvrzení. Naneštěstí je mnoho z nich dosti neodborných. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, mýty a nepřesnosti, se kterými se v médiích můžeme setkat, a probrat si i to, co skutečně funguje.

Největší tajemství kolagenu odhaleno
Omlazení pleti30.4.2016

Největší tajemství kolagenu odhaleno

Víme, proč vám konzumace doplňků stravy s jeho obsahem zaručí krásnou pleť, nehty a vlasy a zdravé klouby. A hlavní důvod určitě není ten, že skrze doplňky stravy přijmete kolagen ústně.

Používáte retinol? A neděláte tyhle 4 chyby?
Omlazení pleti18.4.2016

Používáte retinol? A neděláte tyhle 4 chyby?

V anti-aging produktech je retinol často účinnou složkou číslo jedna. Působí proti jemným linkám a vráskám, podporuje produkci kolagenu, funguje proti hyperpigmentaci, drobným jizvičkám a dokonce i proti akné. Je zkrátka takřka magický!

Díky kyselině hyaluronové bude vaše pleť hydratovaná, bez vrásek i bez pigmentových skvrn
Omlazení pleti17.3.2016

Díky kyselině hyaluronové bude vaše pleť hydratovaná, bez vrásek i bez pigmentových skvrn

Vliv kyseliny hyaluronové na pleť se jeví skoro zázračný. A to nejen v podobě výplní, ale i při topické aplikaci.

Topicky aplikovaný vitamín A prostupuje hluboko do kůže. Co dokáže?
Omlazení pleti24.2.2016

Topicky aplikovaný vitamín A prostupuje hluboko do kůže. Co dokáže?

Vitamín A je jednou z mála látek, která má dostatečně malou molekulární strukturu, aby prošla svrchními vrstvami pleti. Právě proto se jedná o jeden z nejúčinnějších vitamínů, který je možné aplikovat přímo na pleť.