Sérum s vitamínem C. Opravdu může poškodit pleť?

Sérum s vitamínem C. Opravdu může poškodit pleť?
Rubrika: Omlazení pleti 15.11.2019
tisk

S rostoucí popularitou kosmetických produktů s obsahem vitamínu C se množí také články upozorňující na potenciální riziko, které pleti mohou přinášet. Jsou ale tyto obavy opodstatněné? Kdepak!

Co by mělo být důvodem toho, že vitamín C škodí pleti, namísto toho, aby ji omlazoval? Především to, že některé jeho formy nejsou stabilní, a tím pádem se po styku se vzduchem a vystavením slunečnímu záření změní z antioxidantu na pro-oxidant. Coby pro-oxidant pak může pleť dráždit a stimulovat degradaci kolagenu a elastinu, a dokonce být příčinou akné.

Vyčerpáme si kolagen v kůži?

Dalším argumentem, proč vitamín C nepoužívat, by měla být i údajná tolerance, kterou si po jeho topické aplikaci utvoříme. Nejen, že po dlouhodobé aplikaci již podle těchto názorů pleť adekvátně nereaguje, ale především by mělo dojít k tomu, že „vyčerpáme“ své zásoby kolagenu v nižším věku, a ve vyšším věku pak již kůže nemá mít, z čeho brát, a tím pádem bude stárnout ještě rychleji. Obě z těchto tvrzení lze ale úspěšně vyvrátit.

Kolagen je pevnější než ocel! Stejně působí i v kůži Kolagen je pevnější než ocel! Stejně působí i v kůži Kolagen je hlavní strukturální bílkovina v kůži. Hraje klíčovou roli ve stavbě buněk, tkání a orgánů. Pokud by nebylo kolagenu, naše tělo by se doslova rozpadlo. Dodává také pevnost a sílu kůži, je zodpovědný za její vypnutý, mladistvý vzhled bez vrásek.

Co se týče pro-oxidačního a antioxidačního účinku vitamínu C, pravda je, že pro-oxidantem se opravdu stát může, zejména v důsledku reakce s kovovými ionty (železo, měď). Za takových podmínek skutečně může vést k poškození kolagenu, stejně jako aktivita volných radikálů.

Jenže vitamín C působí přesně opačně – volné radikály stabilizuje a neutralizuje, a naopak brání oxidativnímu stresu způsobenému třeba ultrafialovými paprsky nebo jinými vnějšími stresory. Kromě toho je vitamín C důležitým kofaktorem, který vyžadují enzymy propojující a stabilizující kolagen.

Zakladatel špičkové kosmetiky mluví o vitaminu C Zakladatel špičkové kosmetiky mluví o vitaminu C Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s Elliotem Isaacsem, který založil anglickou dermatologickou firmu Medik8. Dozvíte se proč je Céčko důležitou složkou proti stárnoucích krémů, komplikace s udržením jeho stability, a dokonce prozradí i tajemství revoluční technologie, kterou tým biochemiků Medik8 vyvinul.

Vitamín C proti vráskám vyžaduje zvláštní zpracování

Aby vitamín C v produktech zůstal v podobě antioxidantu, je důležitá jeho forma a zpracování. Jednou z nejstabilnější forem je lipidní tetrahexyldecylaskorbát, nemusíme se však vzdávat ani vlastní kyseliny askorbové.

O ní je sice notoricky známo, jak nestabilní je, pokud se však vyrábí za anaerobních podmínek a produkty s jejím obsahem jsou spotřebovány v čase uvedeném výrobcem, její degradace a přeměna na pro-oxidant opravdu nehrozí. Naopak můžete těžit z jejích pozitivních benefitů, jako jsou nárůst novotvorby kolagenu a redukce nadměrné pigmentace.

Problémem jménem tachyfylaxe

Ve spojení s aktivními látkami, jako je vitamín C, se také objevuje slovo tachyfylaxe. Oč se jedná? V podstatě o krátkodobé, rychlé vymizení účinků aktivní látky, případně léku při jeho častém používání. Příkladem může být například psychedelikum LSD, další drogy, ale i léčiva, kdy je pro dosažení stejné účinky zvyšovat dávky látek.

Na každou aktivní látku, ať už topicky nebo orálně užívanou, vznikne v organismu jistá míra tolerance, a pro srovnatelný účinek je třeba zvýšit její přijaté množství. Zvykáme si třeba na antihistaminika nebo na kofein. V případě topicky aplikovaných produktů si zase můžeme zvyknout na účinek vitamínu A (retinolu), kdy již nedochází k podráždění a vysoušení pleti, ale pouze pozitivnímu účinku na pleť v době zrychlení buněčné obnovy, pročištění pleti a redukci vrásek.

Nejlepší vitamín A na trhu, to je ten od Medik8. Znáte jeho druhy? Nejlepší vitamín A na trhu, to je ten od Medik8. Znáte jeho druhy? Retinoidy jsou pro pleť pecka. Bohužel je s nimi jedna obtíž. Nejsou až tak úplně stabilní a mohou pokožku dráždit. Vitamín A totiž vyžaduje speciální technologickou úpravu, aby byl vůči pleti jemný, ale zároveň účinný. A přesně to dokáží v laboratořích britské firmy Medik8.

Tolerance na vitamín C nevzniká

U některých aktivních látek nicméně k toleranci nedochází, je tomu tak třeba v případě paracetamolu, kterým se léčíme při chřipce. K toleranci dochází, když se snižuje citlivost receptorů na daný podnět (látku), nebo když dojde ke snížení počtu daných receptorů. A právě díky tomu je vybudování tolerance na vitamín C dost nepravděpodobné.

Mechanismus jeho účinku totiž nezahrnuje aktivitu receptorů, ať už se jedná o antioxidační účinek (kdy neutralizuje volné radikály), podporu produkce kolagenu (kdy vitamín C působí na enzymy, které se syntézy kolagenu účastní) nebo o redukci pigmentace (kdy vitamín C působí v synergii s měďnatými ionty a inhibují aktivitu enzymu tyrozinázy).

I kdyby k této nepravděpodobné toleranci i tak došlo, zdaleka to není neřešitelný problém. Stačí topické produkty s vitamínem C na chvíli vysadit, prostřídat za jiné, třeba za produkty s obsahem peptidů, které stejně obvykle s koncentrovanými produkty s vitamínem C nepasují dohromady. Z používání produktů s vitamínem C proti vráskám a nadměrné pigmentaci tedy rozhodně nemusíte mít obavy.

Konec článku