Není chemický peeling jako chemický peeling. Víte, co obsahují?

Není chemický peeling jako chemický peeling. Víte, co obsahují?
Rubrika: Omlazení pleti 06.04.2015
tisk

Možná jste to netušili, ale výhod chemických peelingů využívá lékařská kosmetická péče již více než století! Jenže jak se v množství chemických peelingů zorientovat?

Chemický peeling funguje na principu změny přirozeného pH pleti. To má hodnotu zhruba 5,5, je lehce kyselé. Jakákoliv látka, která má jiné pH a kterou na pokožku aplikujeme, způsobí její změny. Dochází k odloupání její svrchní vrstvy a starých kožních buněk a k regeneračním procesům, na jejichž konci stojí krásná pokožka bez jizviček po akné, hyperpigmentace a vrásek.

K této krásné pokožce lze dojít za pomoci několika prostředků:

1. Alfa-hydroxykyseliny (AHA)

Alfa-hydroxykyseliny jsou přírodně vyskytující se karboxylové kyseliny rozpustné ve vodě. Peelingy stojící na obsahu AHA patří k nejjemnějším typům peelingů. Zkuste třeba omlazující AgePeel. Proces „sloupání“ v tomto případě působí proti jemným vráskám, suché pleti, nestejnoměrné hyperpigmentaci a lehkému akné. Alfa-hydroxykyseliny mohou být také smíchány s pleťovým mýdlem či krémem v nižších koncentracích a stát se tak součástí vaší každodenní péče o pleť. Při jejich pravidelném používání dochází ke zvýraznění textury obličeje. Protože se ale jedná o velmi jemný, povrchový peeling, není tento typ vhodný k léčbě vrásek.

Mezi nejpoužívanější alfa-hydroxykyseliny patří kyselina glykolová, kyselina citronová, kyselina mléčná, kyselina mandlová či kyselina jablečná. Využívá se jich však mnohem více.

2. Beta-hydroxykyseliny (BHA)

V současností se peelingy na bázi beta-hydroxykyselin začínají využívat namísto silnějších peelingů na bázi alfa-hydroxykyselin, protože BHA jsou schopny proniknout hlouběji do pórů pokožky. Studie prokázaly, že BHA regulují produkci kožního mazu, výskyt akné stejně jako dokáží odstranit mrtvé buňky kůže v některých případech dokonce lépe než AHA, které působí pouze přímo na povrchu pokožky. Zástupkyní BHA je kyselina salicylová, kteoru najdete v peelingu Pore Refining Scrub, který je určen pro domácí použití dvakrát až třikrát týdně.

3. Kyselina trichloroctová (TCA)

Účinnost peelingu na bázi kyseliny trichloroctové závisí na její koncentraci. V případě nižší působí okamžitě – odstraněním povrchových vrstev kůže dochází k vyhlazení jemných vrásek a zvýraznění textur pleti. V případě vyšší dokáže zahladit výraznější vrásky, pigmentové skrvny i jizvy po akné. Doba rekonvalescence, kdy se odlupuje svrchní vrstva pokožky a je nahrazována novou, se liší podle typu pleti klienta a zejména síle peelingu.

Kromě využití v oblasti obličeje a dekoltu se využívá i pro redukci strií po celém těle, odstranění bradavic a dokonce i permanentního make-upu a tetování.

4. Jessnerův peeling

Jessnerův peelingový roztok (jmenuje se podle německo-amerického dermatologa Maxe Jessnera) kombinuje 14% kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou, látku resorcinol na alkoholové bázi. Tento typ peelingu dokáže odstranit pigmentové skvrny, akné a jizvičky po něm a různé nerovnosti pleti. Vzhledem k nízkým koncentracím obsažených kombinací kyselin a tomu, že peeling neproniká do hlubších vrstev pokožky, podráždění (zčervenání, stroupky, otoky) pokožky netrvá obvykle déle než týden či deset dní.  Vyzkoušejte Medik8 Jessner peeling.

5. Kyselina retinová

Kyselina retinová je formou vitamínu A, retinolu. Peeling na jejím základě zasahuje hlubší vrstvy pokožky než například peeling za použití BHA. Využívá se v případě, kdy chcete odstranit z pleti jizvy, vrásky, výraznou nadměrnou pigmentaci či akné. Často se provádí v kombinaci s Jessnerovým peelingem – ten je aplikován den před „zákrokem“, aby došlo k otevření pleti a kyselina retinová mohla snáze proniknout do hlubších vrstev pleti. I zde platí, že se jedná o výraznější zásah do pokožky a čas rekonvalescence se pohybuje stejně jako v předchozím případě mezi sedmi až deseti dny. Během této doby je nezbytné vyvarovat se působení slunečního záření.

6. Fenol

Tento typ peelingu prý využívaly již hvězdy v Hollywoodu ve zlatých dvacátých letech! Jedná se o hluboký chemický peeling, jehož výsledky bývají impozantní. Že si ho zamilovaly zrovna herečky je vcelku logické – na rozdíl od ostatních povolání měly dostatek času na rekonvalescenci. Při této metodě totiž dochází k intenzivní exfoliační reakci a zotavení pokožky zabere minimálně dva týdny. Kromě toho je nutné dodržovat předepsaný klidový režim kvůli možné ztrátě pigmentace na ošetřovaných plochách. Odměnou za čekání a potenciální rizika jsou ale vyhlazené i hluboké vrásky, odstraněné výrůstky na pleti a velmi výrazná redukce stařeckých či slunečních skrvn.

Konec článku