Kyselina hyaluronová proti vráskám a pro hydrataci. Jak omlazuje pleť?

Kyselina hyaluronová proti vráskám a pro hydrataci. Jak omlazuje pleť?
Rubrika: Omlazení pleti 05.10.2019
tisk

I když je kyselina hyaluronová oblíbenou složkou kosmetických produktů i doplňků stravy, je především přirozenou součástí lidského organismu. Kromě toho má jednu výjimečnou vlastnost – přitahuje k sobě velké množství vody, dokonce až tisícinásobek své váhy. V kůži pak průběžně navyšuje její hydrataci a dodává jí svěží vzhled a pružnost.

Kyselina hyaluronová patří mezi glykosaminoglykany, tedy polysacharidy. Mimo jiné ji v těle najdeme v kůži, jejíž strukturu utváří. Pleť navíc zvlhčuje tím, že k sobě přitahuje vláhu z okolního prostředí. Patří mezi tzv. humektanty, hygroskopická zvlhčovadla. Ta se obvykle nachází v produktech na bázi vody, jako jsou séra a hydratační gely a další produkty, které se aplikují topicky a zlepšují hydrataci kůže.

Přečtěte si o kyselině hyaluronové a jejím účinku proti vráskám:

Kyselina hyaluronová: Kůži hydratuje a omlazuje. Pleť šťavnatá a k nakousnutí Kyselina hyaluronová: Kůži hydratuje a omlazuje. Pleť šťavnatá a k nakousnutí Kyselina hyaluronová je oblíbeným výplňovým materiálem pro injekční aplikaci. Pleti ale prospěje i při aplikaci topické ve formě kosmetických produktů, jako jsou krémy či séra.

Jak je to s navýšením hydratace? Z matematického hlediska je kyselina hyaluronová až neuvěřitelná z hlediska schopnosti navázat na sebe vodu, jeden její gram na sebe váže až šest litrů vody!

Další její skvělou vlastností je to, že v pleti takto působí, aniž by ji příliš zatížila, nemusíte se tedy bát toho, že budete zadržovat vodu jako když to přeženete se slaným pokrmem. Děje se tak díky tomu, že se v kůži přirozeně vyskytuje a pokud ji pleti dodáme, působí naprosto fyziologicky, stejně jako by působila vlastní, v těle vyprodukovaná kyselina hyaluronová. Vedle hydratace navíc obnovuje vnější povrch kůže, kterou zjemňuje, vyhlazuje a osvěžuje. Díky tomu okamžitě zlepšuje vzhled jemných rýh a vrásek.

 

Jak působí kyselina hyaluronová proti stárnutí pleti?

Vliv má opět její schopnost vázat vodu. Když jsme mladší, pleť má tendenci na sebe sama vázat vodu a nahrazovat její množství, o něž přijde prostřednictvím narušené kožní bariéry a transepidermální ztráty vody. Tuto schopnost nicméně kůže s věkem ztrácí. To posléze vede k povolení, ztrátě pružnosti, objemu a posunu obličejových kontur, tedy typickým známkám stárnutí kůže.

Pro maximální anti-aging je nicméně vhodné kombinovat kyselinu hyaluronovou s ochranou před UV paprsky. Když k tomu přidáte ještě antioxidanty v podobě vitamínu C a vitamínu E, máte dokonalý přípravekk pro omlazení pleti a prevenci jejího stárnutí. Sáhnout můžete třeba po denním krému Daily Radiance Vitamin C. Ten je ideálním ranním krokem komplexní protivráskové filozofie CSA, ale kromě toho pleti poskytne všechno to, co po ránu potřebuje, tedy antioxidaci, ochranu před UV paprsky a hydrataci.

CSA Philosophy Kit Discovery Edition Seznamte se s protivráskovou filozofií CSA ve výhodném balíčku CSA Philosophy Kit Discovery Edition, který obsahuje základní séra s vitamínem C a vitamínem A, plus denní krém, který chrání před slunečním záření. Vyzkoušejte, zda vám produkty vyhovují s tímto zkušebním balíčkem. Omlazení nebylo nikdy snazší.
Dočasně vyprodáno
Cena: 1 100 Kč

Kyselina hyaluronová nebo hyaluronát sodný

V kosmetických produktech nicméně ve výpisu složení nenajdeme vždy kyselinu hyaluronovou jako takovou, ale též hyaluronát sodný, tedy formu soli odvozenou od kyseliny hyaluronové. Hyaluronát působí stejně jako kyselina hyaluronová, má však oproti ní ještě jednu velkou výhodu, pleť jej lépe absorbuje.

Hledat byste měli produkty s kyselinou hyaluronovou o různé molekulární hmotnosti, která zaručí její široký účinek. Ta s menší molekulární hmotností proniká hlouběji do kůže, kterou hydratuje, větší hmotnost ji předurčuje k tomu zůstat na povrchu a působit zde, tedy zjemňovat a zlepšovat její tonus. Kyselina hyaluronová o vyšší molekulární hmotnosti zase zůstává na povrchu kůže, který hydratuje.

Jaké produkty s kyselinou hyaluronovou zvolit?

Díky své univerzálnosti najdeme kyselinu hyaluronovou v širokém spektru produktů – od hydratační gelů a sér, až po krémy, pleťové masky nebo dokonce čističe pleti. Protože je tělu vlastní, je navíc vhodná i pro citlivé typy pleti náchylné k podráždění či začervenání. Zánět pleti naopak zklidňuje, stejně jako sceluje narušenou kožní bariéru, která bývá příčinou přecitlivělosti pleti. Díky tomu, že nemastí, hydratovat s ní můžete i mastnou či aknózní pleť.

  • Hydratační gely jako Hydr8 B5 a Hydr8 B5 Intense obsahují kyseliny hyaluronovou a pantothenovou. Pleť lehce hydratují, osvěžují a rozzařují. Ideální pro všechny typy pleti.
  • Pleťová maska s kyselinou hyaluronovou okamžitě, a zároveň hloubkově obnovuje hydrataci pokožky, zklidňuje její podráždění, a je proto ideální pro preventivní péči a osvěžení namáhané pokožky.
  • Denní krémy díky kyselině hyaluronové pleť hydratují, ale zároveň nezatěžují, třeba jako Refining Moisturiser, denní krém určený pro péči o problematickou pleť s rozšířenými póry.
  • Odličovače s kyselinou hyaluronovou po odlíčení make-upu jemnou a tenkou pokožku v očním okolí rovnou hydratují, což vede k jejímu zdravému vzhledu a prevenci jejího stárnutí.

Co se kyseliny hyaluronové týče, zapomínat byste neměli ani na doplňky stravy s jejím obsahem. Vzhledem k narůstajícím klinickým studiím lze předpokládat, že její ústní příjem navyšuje hydrataci pleti, zlepšuje transport živin do kůže, zlepšuje její elasticitu, a tím působí proti jejím stárnutí.

Konec článku