4 tipy, jak ochránit pleť před účinky slunečních paprsků

4 tipy, jak ochránit pleť před účinky slunečních paprsků
Rubrika: Omlazení pleti 08.05.2013
tisk

Každoročně odpočítáváme poslední zimní dny a netrpělivě vyhlížíme první jarní sluneční paprsky. Slunce nás nabíjí energií a ke svému životu jej potřebujeme. Avšak jako vše i slunce má své dobré i špatné stránky a účinky na lidské zdraví. Pleť bychom měli před škodlivými účinky slunečních paprsků chránit.

Vitamín s ochranou

Čistý vitamín E již není určen jen pro vnitřní užití a posílení těla. Na trhu je nyní k dostání i čistý vitamín E (5 % koncentrace) v ampulích pro pleť. Tento vitamín mládí obnovuje celkovou vitalitu pokožky, pomáhá léčit nedostatky pleti a drobné choroby a napomáhá hojení jizev. Vitamín E neboli Tokoferol je velmi účinný přírodní antioxidant, zbavuje pleť škodlivých látek a volných radikálů, které nachytáme během každého dne. Tento vitamín je obzvláště vhodný pro používání během léta, protože chrání pokožku před účinky UV záření. 
 

Neprojde ani paprsek

Velmi účinnou ochranou jsou opalovací krémy s ochranný faktorem (SPF) 30 a 50. Je dobré používat krém, který chrání, ale zároveň také dopřává pleti něco navíc. Nejvhodnější je při horkých letních dnech dostatečná hydratace. Opalovací krémy Dermaheal chrání pokožku před předčasným stárnutím způsobeným UVA a UVB zářením. Poskytuje výbornou hydrataci, vyživuje suchou pokožku a nezanechává nepříjemný pocit mastnoty. Doporučené oblasti používání jsou obličej, krk a dekolt. Nezapomínejte krém nanést alespoň 20 – 30 minut před vystavením pokožky přímému slunci. 
 

Líčení s ochranou

Pokud nejste typ, který by rád používal ochranné krémy, zkuste alespoň při výběru dekorativní kosmetiky zvolit tu, která to udělá za vás. Stačí se v regálech malinko zorientovat a vybrat make-up, který obsahuje ochranný faktor. Maku-up už dávno nemá jen krycí funkci, ale dokáže také hydratovat, vypínat a chránit pokožku jak před UV zářením tak před škodlivinami z ovzduší. Takový make-up stojí sice pár stovek, ale vydrží až 12 měsíců a funguje. 
 

Co takhle dát si rajče

Kromě kosmetiky je důležitá při ochraně pleti také správná výživa. Buňky pleti před poškozením UV zářením i stárnutím prý nejlépe ochrání rajčata. Měli by se konzumovat denně a nejlépe tepelně upravená. Rajčata jsou velmi bohatá na lykopen, který patří do skupiny tzv. antioxidantů, chránících buňky, tkáně a orgány před poškozením volnými radikály. Je prevencí rakoviny i stárnutí. Lykopen obsažený v rajčatech je pro člověka nejlépe stravitelný, když je rajče povařeno. Do těla se ho totiž uvolní více než ze  syrových plodů. Lykopen je také velmi účinný při ochraně buněk kůže před poškozením jejich mitochondriální DNA působením slunce či volných radikálů. Konzumace rajčat sice neučiní z člověka jedince úplně odolného vůči slunci, ale může být velmi cenným doplňkem ochrany před sluncem.
Konec článku