Co je imunita a jak jí posílit?

Co je imunita a jak jí posílit?
Rubrika: Doplňky stravy by Anna Brandejs 07.04.2020
tisk

Naše tělo je vybavené fenomenálním obranným systémem, který se nazývá imunita. Imunita nás chrání před viry, bakteriemi, houbami, hlísty a jinými patogeny, které jsou příčinou různých nemocí.

Armáda, která nás chrání před zákeřnými viry

Velkou roli v naší obranyschopnosti mají bílé krvinky. Bílá krvinka je neuvěřitelně inteligentní buňka, která když se setká s virem, tak si ho „nascanuje“ a vytvoří si proti němu zbraň, tzv. protilátku a vir touto protilátkou zničí. Po boji s virem se bíla krvinka zaktivuje a rozmnoží. Nově vzniklé bílé krvinky už mají v paměti od mateřské buňky „návod“, jak si tyto protilátky proti danému viru vyrobit ještě rychleji a ve větším množství. Některé bílé krvinky dokáží zneškodnit přímo i nádorové buňky. Naše bojovnice, bíle krvinky, vznikají v kostní dřeni, pak putují do krve, krví do tkání a vyhledávají patogeny, které ničí.

Jednou z obranných linií proti patogenům je například i kůže, která má baktericidní účinky – ničí část baktérii, které na ní ulpívají. I žaludek nás chrání před patogeny z potravy, a to tím, že produkuje kyselinu chlorovodíkovou, která bakterie zabíjí.

V těle máme i další různé buňky (fagocyty), které dokáží patogeny pohlcovat do sebe, a tak je zničit. Některé buňky napadané viry dokáží zase uvolňovat látky zvané interferony. Tyto látky brání množení virů.

Jak posílit imunitu?

1. Vyvážená a pestrá strava

Když je tělo napadané viry, nebo baktériemi, potřebuje co nejrychleji zmobilizovat svou armádu obranných buněk. Když je tato armáda dostatečně velká a zdravá, zničí baktérie a viry dostatečně rychle a účinně. Adekvátní strava, která má dostatek vitamínů, minerálu, kvalitních bílkovin apod. je právě to, co přispívá k tomu, že naše obranná armáda se zmobilizuje rychle a je dostatečně silná. Je proto zapotřebí jíst zdravě: zeleninu, ovoce, ryby, ořechy, klíčky, apod. Spoléhat se na vyhladovělou armádu, kterou živíte prázdnými kaloriemi, potravou na bázi bílé mouky, přemíry rafinovaného cukru a nezdravých tuků vás může zklamat. Onemocníte a průběh vašeho onemocnění bude mít těžkou formu. I kouřením a pitím alkoholu svoji imunitu oslabujete.

2. Doplňky stravy

Většina lidí nemá perfektní stravu, a i když jí dostatečné množství zeleniny a ovoce, tak se většinou nejedná o bio ovoce a zeleninu. Bio potraviny obsahují až několikanásobně vyšší dávky vitamínů a minerálů. Zelenina a ovoce, která je pěstovaná na vyčerpané půdě a chemicky hnojená, má jen málo důležitých živin. Proto není na škodu si obohatit stravu o doplňky stravy, které obsahují vitamíny, minerály a extrakty z bylin.

Doplněk stravy, který obsahuje až 1000 mg liposomálního vitamínu C na den. Liposomální vitamín C se od obyčejného vitamínu C liší tím, že je obalený tukem, a má mnohem vyšší využitelnost organismem.

Tento doplněk stravy kromě liposomálního vitamínu C obsahuje velkou dávku kurkuminoidů, to jsou látky z kurkumy, díky kterým je kurkuma tak ceněná. Obsahuje i piperin, extrakt z černého koření, který účinek kurkumy zvyšuje až 2000 krát.

Tento doplněk obsahuje až 12 aktivních látek. Některé z nich mají potvrzené účinky na zkrášlení pleti – například kolagen, ceramosidy a kyselina hyaluronová. Další z nich například vitamín D, C, nebo minerály Zn a Cu, přispívají nejen ke zkrášlení pleti, ale i k normálnímu fungování imunity. V tomto doplňku najdete i vitamíny E, B5, B7, velkou dávku extraktu z granátového jablka a lykopen, který je prekurzorem vitamínu A. Collagen +11 představuje skutečně velkou nálož aktivních látek.

3. Detoxikace organismu

Obrovské množství bílých krvinek obydluje právě tenké střevo. Tady se bílé krvinky setkávají s patogeny a pomnožují se – pak většina z nich putuje do krve a krví všude, kde je zapotřebí bojovat s patogeny. Doplněk stravy Detox by Anna Brandejs obsahuje 9 bylinných extraktů, které pomáhají celému trávicímu systému k očistě a k normální funkci. Najdete zde staletími ověřené bylinky, jako jsou například: zázvor, máta, pampeliška, fenykl, lopuch, unkárie apod.

4. Snažte se být v pohodě

Dobré psychické rozpoložení je nevyhnutné pro dobrý imunitní systém. Ve stresu a strachu tělo vyrábí stovky různých látek, které škodí celému organismu, včetně imunitního systému. Je třeba relaxovat, věnovat se aerobnímu cvičení, chůzi, pobývat na čerstvém vzduchu a omezit sledování negativních zpráv na sociálních sítích a v televizi.

[produkt 1485]

Konec článku