Ochranný SPF faktor v opalovacích krémech vás ochrání jenom před UVB zářením!

Ochranný SPF faktor v opalovacích krémech vás ochrání jenom před UVB zářením!

O škodlivosti UVA a UVB záření se mluví skoro všude. Věděli jste ale, že onen vzývaný „SPF“ faktor, který vidíme na každé lahvičce opalovacího krému, se týká jen UVB záření? A víte vůbec, co ono „SPF“ vlastně znamená?

Systém SPF vyvinul v první půli sedmdesátých let švýcarský chemik Franz Greiter. Právě on je otcem moderních opalovacích krémů tak, jak je známe v současnosti. Už v roce 1946 představil světu svůj Gletscher Crème (Krém na ledovec), první krém se sluneční ochranou. Posléze navázal na práci svých dvou kolegů a světu představil „ochranný sluneční faktor“, tzv. SPF. V následujících letech se systém SPF stal standardem, podle jehož kritérií se dodnes měří, nakolik jsou opalovací krémy efektivní. Mimochodem, legendární Gletscher Creme měl SPF pouhé 2!

To jsme si odskočili do historie. Teď je na čase vysvětlit, jak se to vlastně se SPF má a co pro nás jeho hodnota v praxi znamená.

SPF poukazuje na kapacitu opalovacího krému blokovat UVB záření. Pozor, čtete správně, ochranný SPF faktor se týká pouze UVB záření, které způsobují, že se na sluníčku „spálíme“. Škodlivé UVA záření ale tato informace nezohledňuje nijak!

Co se týče ochrany proti UVA záření, není svět zcela jednotný. Pro Asii, Austrálii, USA i Velkou Británii platí jiná označení. A Evropská Unie samozřejmě nezůstává pozadu - doporučením EU byl na obalech opalovacích krémů zaveden symbol vyjadřující optimální UVA ochranu. Symbol jednoduše a názorně signalizuje, že produkt zajišťuje smysluplný poměr UVA a UVB ochrany – minimálně v poměru 1:3.

UVA záření je přitom velkým faktorem, co se týče rizika poškození pokožky sluncem. Protože se ale jeho působením „nespálíme“ a nezčervenáme (v horším se neoloupeme), jeho přítomnost nás nijak „nepálí“. Ale měla by! UVA paprsky totiž pronikají hlouběji do kůže a způsobují mnohem výraznější problémy včetně rakoviny kůže a stárnutí pleti. Se stárnutím pleti samozřejmě souvisí i vrásky, takže kdo chce vypadat mladě, nechť si hledí propustnosti UVA paprsků v přípravcích!

A co tedy znamená to číslo?

Výše ochranného slunečního faktoru znázorňuje dobu, jak dlouho dokáže opalovací krém chránit pokožku před zčervenáním a spálením UVB paprsky ve srovnání s tím, za jak dlouho by se spálila nebýt ochranného krému.

Jestli tomu pořád nerozumíte, nevadí. Tady máte konkrétní příklad. Řekněme, že vaší pleti (to zase záleží na vašem fototypu, ty si probereme někdy příště) trvá dvacet minut, než se na sluníčku začne „pálit“. Teoreticky, pokud použijete přípravek s ochranným faktorem SPF 15, měl by vás při pobytu na sluníčku chránit 15krát déle. Což by dělalo zhruba 5 hodin.

Takže otázka zní, fakt je to tak, že čím vyšší číslo, tím lepší ochrana?

Inu, ano i ne. Na sluníčku sice můžete zůstat déle, než se spálíte. Samozřejmě za předpokladu, že na sebe krém nanesete v dostatečném množství a jeho aplikaci budete pravidelně opakovat, zejména pokud například plavete nebo se věnujete nějakému sportu – ono si totiž hodně lidí na sebe namaže menší než potřebné množství, a to potom ochranný faktor 30 funguje spíš jako SPF 15 (nebo v případě SPF 15 často skončí s ochranou na úrovni SPF 5).

Ale je opravdu jen velmi malý rozdíl v přidané ochraně se zvyšujícím se číslem SPF. To ovšem neznamená, že bychom měli hodnotu SPF zcela ignorovat. Protože i malé se počítá!

Jaké jsou tedy rozdíly?

  • SPF 15 – propustí do vaší kůže 1/15 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 93% paprsků.
  • SPF 30 – propustí do vaší kůže 1/30 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 97% paprsků.
  • SPF 50 – propustí do vaší kůže 1/50 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 98% paprsků.

Udělali jste si v opalovacích krémem a výši ochranného faktoru alespoň trochu jasno? Pokud ano, můžete se vrhnout na informovaný nákup těch správných přípravků. Najdete je v našem e-shopu v sekci Slunce a opalování.

Starší články:
Na Valentýnské rande s oslnivou pletí - selekce top produktů
Zdravý život5.2.2014

Na Valentýnské rande s oslnivou pletí - selekce top produktů

Valentýnské večeře, romantické pobyty nebo i domácí válení. Toto období je přece jenom něčím speciální a každá žena touží vypadat podmanivě, aby svému drahému připomněla, že žádná hezčí na světě není.

Probuďte se mladší!  5 pravidel jak se vyspat do krásy.
Zdravý život22.1.2014

Probuďte se mladší! 5 pravidel jak se vyspat do krásy.

Během dne na naši pleť působí mnoho nežádoucích vlivů jako vítr, déšť, sluneční záření, suchý vzduch atd. Naše tělo se s těmito vlivy vypořádává nejúčinněji právě v noci. To se energie, která je přes den soustřděná na tělesnou a psychickou aktivitu, zabývá převážně buněčnou obnovou. Je to tím, že nám klesá metabolismus, snižuje se teplota a zpomaluje se látková výměna.

Plastika prsou – 3 základní informace před rozhodnutím
Zdravý život2.1.2013

Plastika prsou – 3 základní informace před rozhodnutím

Mnoho žen bývá se svou postavou a vizáží nespokojeno. Na svém těle i obličeji vidí chybičky, se kterými nejsou schopné se ztotožnit. Terčem jejich nespokojenosti bývají nejčastěji prsa. Důvodů, proč ženy přemýšlejí nad úpravou svého poprsí, může být hned několik – nevyhovující velikost, tvar, ...

Koláče v podpaží – nepřijatelné společenské faux pas i v zimě
Zdravý život2.12.2012

Koláče v podpaží – nepřijatelné společenské faux pas i v zimě

Pocení je naprosto přirozená činnost organismu. Tělo se jím brání přehřátí, a proto odvádí nadbytečné teplo ven prostřednictvím pocení. Bohužel jsou mezi námi jedinci, kteří se potí víc, než je obvyklé. Mají například nadmíru mokré ruce, obličej, podpaží, záda nebo chodidla. Dá se s tímto problémem bojovat? Co jej vyvolává a jak ho usměrnit?

Tipy na praktické vánoční dárky
Zdravý život3.11.2012

Tipy na praktické vánoční dárky

Rok od roku je čím dál tím těžší obdarovávat blízké originálními a kreativními dárky. Kvalitní kosmetika Medaprex je nejen praktická, ale jistě i překvapí a potěší. Přinášíme několik tipů na dárky pro muže a ženy. Nové inspirace není nikdy dost.