Dopřejte si pravidelně řasy a sinice. Podpoří imunitu i hubnutí!

Dopřejte si pravidelně řasy a sinice. Podpoří imunitu i hubnutí!

Ačkoliv si možná říkáte, jaké sinice a řasy máme na mysli, když zmíníme dva nejznámější zástupce, určitě budete vědět - spirulina a chlorella!

Modrozelené řasy jsou jednou z nutričně nejvýživnějších potravin na Zemi. Mezi nejznámější typy těchto řas patří spirulina a chlorella. Jaké má konzumace řas výhody?

Označení řasy zahrnuje širokou skupinu eukaryotických rostlin. Ačkoliv je zastřešuje společný název, neznamená to, že by si byly blízce příbuzné. Obsahují chlorofyl, ale nedostává se jim stonků, kořenů, listů ani cévních tkání. Energii získávají zejména z fotosyntézy a příjmu organického uhlíku. Hlavní typy jsou zeleno-žluté řasy, zelené řasy, zlato-hnědé řasy, hnědé řasy, červené řasy, zelené řasy a pro člověka nejprospěšnější modro-zelené řasy (sinice).

Sinice, či modrozelené řasy, jak se také mohou nazývat, jsou tvořeny ze 70% rostlinnou bílkovinou a jsou přímo nabité vitamíny. Například beta-karotenu, který se v organismu přeměňuje na vitamín A, obsahuje mnohem více než brokolice a mrkev, dále jsou bohaté na vitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín E. Řasy obsahují přes 65 vitamínů, minerálů, enzymů a kompletní spektrum osmi esenciálních aminokyselin a deseti neesenciálních aminokyselin. Všechny tyto živiny se navíc do těla snadno vstřebávají!

Proti únavě, stresu a "únavě kmenových buněk"

Sinice jsou navíc bohaté na antioxidanty, které snižují riziko poškození plynoucí z oxidativního stresu, zejména krevní plazmy a krvinek, a zpomalují vyčerpávání potřebných enzymů. Podle studie provedené v Japonsku obsahují antioxidant, který napomáhá tělu vyrovnat se a přizpůsobit vlivu stresorů.

U dospělých lidí v organismu slouží kmenové buňky k opravě poškozených buněk. Bohužel, s rostoucím věkem se jejich schopnost takto působit snižuje a kmenové buňky jsou náchylnější k poškození oxidativním stresem. Výsledkem je nižší schopnost regenerace organismu. Podle americké studie z roku 2010 je nicméně možné, že sinice podporují proliferaci kmenových buněk, a tím pádem stimulují regeneraci organismu.

Nejdiskutovanějšími zástupci jsou v současnosti spirulina a chlorela. Doplňky stravy na hubnutí proto právě tyto dvě látky často obsahují. 

Spirulina

Spirulině po právu patří členství ke skupině tzv. superfoods, tedy superpotravin. Spirulina je mimořádným zdrojem bílkovin, ve srovnání s ní blednou i takové „bílkovinné zásobárny“ jako sójové boby, hovězí maso či vejce, obsahuje nicméně i řadu vitamínů a minerálů.

Jaké jsou podle vědeckých studií její účinky?

  • Pročistí organismus od těžkých kovů
  • Podporuje růst zdravých bakterií, a tím pádem napomáhá úlevě v případě kvasinkových infekcí
  • Podle některých studií zamezuje reprodukci buněk viru HIV a narušuje interakci viru
  • Podporuje imunitu a díky dalším mechanismů pravděpodobně působí proti rozvoji rakovinného bujení
  • Snižuje krevní tlak, hladinu krevního cukru a reguluje hladinu krevních lipidů (cholesterolu)
  • Má ochranné účinky v případě chemoterapie a radioterapie
  • Zamezuje buněčnému růstu v případě oparů a chřipky, působí proti virům a buněčným mutacím
  • Stimuluje regeneraci a ochranu orgánů a tkání.
  • Podporuje hubnutí
  • Dodává energii
  • Snižuje zánět, a díky tomu ulevuje v případě otoku nosu způsobeného alergickou rýmou

Chlorella

Jak už již sám název napovídá, chlorella je plná chlorofylu. Jedná se nejbohatší zdroj tohoto barviva, které může organismus využít k pročištění a podpoře regenerace. Vedle toho je plná vitamínů a minerálů, zejména beta-karotenu, selenu, zinku, vitamínu B 12, C a E a tzv. chlorellového růstového faktoru, který stimuluje regeneraci tkání, zejména dělení a růst buněk, a posiluje schopnost likvidovat cizorodé bakterie a díky tomu má pozitivní vliv na celkovou obranyschopnost.

Jaké jsou tedy účinky chlorelly na lidský organismus?

  • Napomáhá detoxikaci organismu včetně pročištění těžkých kovů, její pravidelná konzumace brání před jejich ukládáním v těle
  • Napomáhá odstranění radioaktivních částic z organismu, které jsou způsobeny chemoterapií či radioterapií, a podporuje regeneraci organismu během užívání imunosupresivních léků
  • Stimuluje obranyschopnost
  • Podporuje hubnutí, má vliv na metabolismus, zlepšuje prokrvení a dodává energii
  • Jako silný antioxidant snižuje negativní účinek oxidativního stresu, a tím napomáhá celkovému omlazení organismu
  • Působí proti rakovinnému bujení díky podpoře obranyschopnosti, odstranění těžkých kovů z organismu a stimulaci aktivity T-lymfocytů, které bojují proti vznikajícím abnormálním buňkám
  • Snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru
Starší články:
Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších
Zdravý život11.11.2016

Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, bojíte se šedého zákalu? U mnoha onemocnění a tělesných stavů, nejen u těchto závažných, je lepší než následek řešit jejich prevenci. A jsou to právě antioxidanty, které proti těmto onemocnění preventivně působí. Jak? A jaké z nich jsou nejúčinnější?

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor
Zdravý život1.11.2016

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor

Artritida je jedním z nejběžnějších onemocnění na světě. Jedná se o autoimunitní onemocnění kloubů způsobené zánětem. Právě zázvor dokáže jeho případě ulevit.

Zůstaňte mladí. Známe recepturu!
Zdravý život29.9.2016

Zůstaňte mladí. Známe recepturu!

Mládí by si chtěl zachovat každý. Když se budete řídit těmito radami, nesmrtelnými se asi sice přímo nestanete, ale zachováte si mládí a životní vitalitu. A o to přeci jde!

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy
Zdravý život29.8.2016

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy

Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy. Protože je podle mnohých samozřejmě lepší jíst čerstvé jídlo, než do sebe „cpát pilulky“. Ale je tomu opravdu tak? Přečtěte si hlavní důvody, proč je vhodné užívat doplňky stravy!

Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy
Zdravý život18.7.2016

Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy

Nedostatek energie mnohdy nebývá způsobený nabitým diářem, ale něčím úplně jiným. Čtěte dále, jaké jsou možné důvody vaší únavy a jak proti nim bojovat!